Pukiel włosów Jerzego Waszyngtona sprzedany

Zwycięzca aukcji zapłacił 35 tys. 763 dolary i 60 centów (fot. TT/The Hill)

Dokładnie 35 tys. 763 dolary i 60 centów zapłacił zwycięzca licytacji pukla włosów pierwszego prezydenta USA Jerzego Waszyngtona. Cena wywoławcza tej osobliwej aukcji przeprowadzonej w amerykańskim domu aukcyjnym Leland wynosiła 2,5 tys. dolarów.

16-latka sprzedana na aukcji na Facebooku za 500 krów

16-letnia dziewczyna z Sudanu Południowego została sprzedana na aukcji na portalu społecznościowym Facebook. W aukcji wzięło udział około pięciu...

zobacz więcej

Włosy były dołączone do listu nadpisanego przez byłego sekretarza stanu Jamesa A. Hamiltona do kobiety o imieniu Eleanor G. Collins datowanego na 20 marca 1871 roku. Nadawca, trzeci syn Alexandra Hamiltona, jednego z ojców założycieli Stanów Zjednoczonych, wskazał, że włosy Waszyngtona są wyrazem „szacunku i poważania” dla adresatki.

Dom aukcyjny wskazał, że włosy o długości 5,31 cala (około 13,5 cm) przewiązane linką były dołączone do listu woskiem lakowym. Całość została umieszczona w ramce i zamknięta.

W ubiegłym roku archiwista przeglądający zbiory biblioteki Union College odnalazł kosmyk włosów Waszyngtona w książce należącej niegdyś do Philipa J. Schuylera, szwagra Alexandra Hamiltona i syna gen. Philipa Schuylera, zamożnego senatora ze stanu Nowy Jork.

Hamilton i Waszyngton byli bliskimi współpracownikami. Hamilton służył jako sekretarz skarbu i był twórcą dolara amerykańskiego.


źródło:
Zobacz więcej