RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Czaputowicz: Polska nie zmieniła stanowiska w sprawie konsula w Norwegii

Uczestnicy demonstracji przeciwko polityce norweskiego rządu (fot. arch. PAP/Deml Ondrej)
Uczestnicy demonstracji przeciwko polityce norweskiego rządu (fot. arch. PAP/Deml Ondrej)

Polska nie zmieniła stanowiska w sprawie konsula w Norwegii i pozostanie on na stanowisko do końca kadencji, czyli do końca czerwca. Poinformował o tym w Brukseli minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Tymczasem władze w Oslo chcą, by Sławomir Kowalski opuścił Norwegię do 6 lutego.

Ojciec rodziny nękanej przez norweski urząd ds. dzieci: Konsul bardzo nam pomógł

– Sławomir Kowalski, konsul RP w Oslo, skutecznie pomaga polskim rodzinom nękanym przez Barnevernet i nigdy tej pomocy nie odmawia – opowiada w...

zobacz więcej

Szef polskiej dyplomacji powiedział, że Warszawa jest w kontakcie z norweskimi władzami. – Zobaczymy, czy jest tutaj pole do rozmów. Na razie naszej decyzji nie zmieniamy odnośnie terminu odwołania – dodał szef MSZ.

Przedstawiciele polskiego rządu wielokrotnie w ostatnim czasie bronili polskiego konsula w Norwegii. Mówili, że bardzo dobrze wypełnia on swoje obowiązki. Rząd w Oslo z kolei argumentował, że powodem odwołania jest zachowanie wobec funkcjonariuszy państwowych, które nie spełnia wymogów stawianych dyplomatom.

Norweskie media pisały, powołując się na Chrześcijańską Koalicję Norwegii, że Sławomir Kowalski jest znany ze swojego zaangażowania w walkę o prawa polskich rodzin, które czuły się pokrzywdzone przez działania norweskiego Barnevernet – urzędu, którego zadaniem jest dbanie o dobro dzieci. Norweski resort dyplomacji odmówił potwierdzenia, że ta sprawa jest powodem wydalenia polskiego konsula.

źródło:
Zobacz więcej