RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Powstaje pierwszy Śpiewnik Unii Europejskiej. Można głosować m.in. na „Bogurodzicę”

Marek Grechuta przy fortepianie podczas festiwalu Przegląd Piosenki Prawdziwej - Zakazane Piosenki, 1981 r. (fot. arch. PAP/CAF/Stefan Kraszewski)
Marek Grechuta przy fortepianie podczas festiwalu Przegląd Piosenki Prawdziwej - Zakazane Piosenki, 1981 r. (fot. arch. PAP/CAF/Stefan Kraszewski)

Twórcy pierwszego Śpiewnika Unii Europejskiej zapraszają do głosowania na sześć piosenek, które będą w tym wydawnictwie reprezentować Polskę. Wśród nominowanych znajdują się tradycyjne pieśni, takie jak „Bogurodzica” czy „Na Wojtusia z popielnika” z tekstem Janiny Porazińskiej, a także popularne piosenki, takie jak „Jej portret” Janusza Kofty i Włodzimierza Nahornego czy „Wiosna, ach, to ty” Marka Grechuty.

Dziesięć lat temu odszedł Marek Grechuta. Wkrótce festiwal jego twórczości

9 października mija 10. rocznica śmierci Marka Grechuty – piosenkarza, kompozytora, mistrza poezji śpiewanej, legendy polskiej estrady. Stworzył...

zobacz więcej

Ponad 53 tys. osób z 23 krajów Unii Europejskiej zagłosowało dotychczas na piosenki, które będą reprezentować ich kraje. Zwycięskie piosenki w Polsce zostaną wybrane spośród 47 polskich utworów.

Sześć kategorii muzycznych zostało wybranych we współpracy z 17 akademiami i wydziałami muzycznymi z 14 państw członkowskich UE.

Wśród sześciu kategorii piosenek wybranych przez 17 akademii muzycznych z 14 państw członkowskich znalazły się „Piosenki miłosne”, „Natura i pory roku”, „Wolność i pokój”, „Pieśni ludowe”, „Pieśni wiary” i „Piosenki dziecięce”.

Jak głosować?

Głosowanie odbywa się na głównej stronie www.eu-songbook.org. Karta do głosowania na polskie piosenki została przetłumaczona na język polski. Na polskie piosenki głosować można do 28 lutego.

W lutym podobne głosowania odbędą się we Francji i Hiszpanii, gdzie studenci i wykładowcy konserwatoriów oraz chórzyści nominowali piosenki z własnego dziedzictwa narodowego.

Śpiewnik Unii Europejskiej jest unikalnym, niezależnym i pionierskim projektem zainicjowanym przez organizację non-profit. Publikacja pierwszej edycji planowana jest na grudzień 2019 r.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej