RAPORT

Wojna na Ukrainie

Baltic Pipe pozytywnie wpłynie na odbiorców z Europy Środkowo-Wschodniej

Inwestycja ta przyczyni się do zmiany struktury dostaw gazu do Europy i będzie miała znaczący wpływ na wzrost konkurencyjności europejskiego rynku gazu – ocenił Piotr Naimski, pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej  (fot. arch.PAP/EPA/STEFAN SAUER)
Inwestycja ta przyczyni się do zmiany struktury dostaw gazu do Europy i będzie miała znaczący wpływ na wzrost konkurencyjności europejskiego rynku gazu – ocenił Piotr Naimski, pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej (fot. arch.PAP/EPA/STEFAN SAUER)

Gazociąg Baltic Pipe będzie miał liczne pozytywne efekty dla odbiorców gazu w Polsce, ale i w Europie Środkowo-Wschodniej – przekonywali przedstawiciele naszego kraju podczas konferencji ws. wkładu Polski, Norwegii i Danii w bezpieczeństwo energetyczne Europy – podał Gaz-System.

„Puls Biznesu”: ze spółki Ruch przetrwa tylko marka

Spółka Ruch nie przetrwa – pisze „Puls Biznesu”. Według gazety jeżeli będzie zgoda na redukcję wierzytelności, przetrwa marka, działalność...

zobacz więcej

W trakcie debaty „Energy security in Europe: How can Norway and Poland contribute?” zorganizowanej w Oslo przez Norweski Instytut Spraw Międzynarodowych (NUPI) przedstawiciele czołowych firm sektora gazowego z Polski, Danii i Norwegii, a także administracji rządowej tych krajów, dyskutowali o roli projektu Baltic Pipe w rozwoju sektora energetycznego w Europie.

Jak poinformował Gaz-System, prezes polskiego operatora Tomasz Stępień mówił podczas konferencji, że „w kontekście międzynarodowym strategia rozwoju naszej firmy opiera się na dwóch fundamentach – zapewnieniu bezpieczeństwa dostaw gazu do Polski oraz rozwoju konkurencyjnego rynku gazu w regionie Europy Środkowo-Wschodniej”.

Stępień podkreślał, że Baltic Pipe stanowi kluczowy element strategii inwestycyjnej Gaz-Systemu, która zakłada, że projekt ten w połączeniu z realizowanymi przez spółkę interkonektorami łączącymi Polskę, m.in. z Litwą, Ukrainą czy Słowacją – przyczyni się do uniezależnienia regionu Europy Środkowo-Wschodniej od dominującego obecnie kierunku dostaw surowca ze wschodu.

Przypomniał także, że w listopadzie 2018 r. Gaz-System oraz Energinet podjęły ostateczne decyzje inwestycyjne dla projektu Batlic Pipe i zaznaczył, że gazociąg jest realizowany zgodnie z przyjętym harmonogramem.

UE i Japonia wprowadziły największą na świecie strefę wolnego handlu

Wchodzi w życie umowa o utworzeniu strefy wolnego handlu między Unią Europejską a Japonią. To największe tego typu porozumienie na świecie, które...

zobacz więcej

Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotr Naimski oceniał z kolei, że inwestycja ta przyczyni się do zmiany struktury dostaw gazu do Europy i będzie miała znaczący wpływ na wzrost konkurencyjności europejskiego rynku gazu.

– Projekt BalticPipe to „game-changer” dla dostawców i odbiorców gazu w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Realizacja tej inwestycji to również ważny krok w kierunku zacieśnienia współpracy energetycznej i gospodarczej pomiędzy Polską a krajami skandynawskimi. Dostrzegamy duży potencjał w tych relacjach – mówił Naimski.

Wiceminister energii Tomasz Dąbrowski zwrócił z kolei uwagę na znaczenie Baltic Pipe dla modernizacji polskiego sektora energii.

– Nowe źródło gazu, jakim jest norweski szelf kontynentalny oraz rynkowe warunki jego pozyskania, pozwolą na bezpieczne wykorzystanie tego paliwa w krajowej gospodarce, przyczyniając się także do redukcji emisji sektora energetycznego – podkreślił.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej