W całym kraju rusza kwalifikacja wojskowa. Obejmie 220 tysięcy osób

Młodzi ludzie dostają książeczkę wojskową z wpisem kategorii zdrowia A, B, D lub E (fot. arch.PAP/Marcin Bielecki)

Dziś w całym kraju rusza kwalifikacja wojskowa. Komisje lekarskie ocenią stan zdrowia potencjalnych poborowych do Wojska Polskiego. Kwalifikacja potrwa do 26 kwietnia i obejmie 220 tysięcy osób.

Wojsko chce kupić bomby odłamkowo-burzące

Inspektorat Uzbrojenia ogłosił przetarg na dostawę bomb odłamkowo-burzących OFAB-250-270. To kolejne uzbrojenie przenoszone przez posowieckie...

zobacz więcej

Kwalifikacja polega na zebraniu informacji o stanie zdrowia, ustaleniu zdolności do czynnej służby wojskowej, założeniu ewidencji wojskowej i przeniesieniu do rezerwy.

Młodzi ludzie dostają książeczkę wojskową z wpisem kategorii zdrowia A, B, D lub E. Kwalifikacja nie jest poborem do wojska, z czym czasami jest mylona. Obejmuje w tym roku mężczyzn z rocznika 2000, tych, którzy wcześniej się nie stawili, ochotników oraz kobiety, które studiują na kierunkach medycznych.

Stawienie się na kwalifikację jest obowiązkowe, a nieobecność trzeba usprawiedliwić – w przeciwnym razie grozi grzywna lub doprowadzenie przez policję.

W całym kraju kwalifikacja potrwa do 26 kwietnia i obejmie 220 tysięcy osób.

Miejsca i terminy pracy Powiatowych Komisji Lekarskich można znaleźć na stronach internetowych Wojewódzkich Sztabów Wojskowych.

źródło:
Zobacz więcej