Eksperci Komisji Europejskiej zbadają sprawę nielegalnego uboju bydła

Do Polski lecą eksperci Komisji Europejskiej, by zbadać sprawę nielegalnego uboju bydła w rzeźni w powiecie Ostrów Mazowiecka (fot. PAP/EPA/YONHAP)

W poniedziałek do Polski przybędą eksperci Komisji Europejskiej, by zbadać sprawę nielegalnego uboju bydła. Wizyta ma związek z informacjami ujawnionymi przez reporterów „Superwizjera” TVN, którzy przed tygodniem pokazali proceder uboju i przerabiania na mięso chorych i padłych krów. Ubój odbywał się w nocy bez nadzoru weterynaryjnego w rzeźni w powiecie Ostrów Mazowiecka.

Zakład prowadzący nielegalny ubój pozbawiony uprawnień

Rzeźnia, w której ubijano chore krowy została usunięta z listy zakładów, których produkcja jest dopuszczona do sprzedaży. Informacje nt....

zobacz więcej

Unijni eksperci będą w Polsce pięć dni, do piątku. „Grupa inspektorów Komisji Europejskiej leci do Polski, by ocenić sytuację na miejscu. Ta wizyta odbywa się na prośbę Komisji” – powiedziała jej rzeczniczka Anca Paduraru.

Inspektorzy sprawdzą między innymi, czy reakcja władz na informacje o nielegalnym uboju była właściwa. Mają też rozmawiać o uszczelnieniu systemu monitoringu w ubojniach, by nie dochodziło do takich sytuacji w przyszłości.

Z informacji Komisji wynika, że mięso z nielegalnego uboju krów trafiło z Polski do 13 krajów. Są to Czechy, Estonia, Finlandia, Francja, Hiszpania, Litwa, Łotwa, Niemcy, Portugalia, Rumunia, Szwecja, Słowacja i Węgry. Te dane mogą się jeszcze zmienić, bo informacje na ten temat są cały czas weryfikowane.

W wykryciu mięsa i wycofaniu go z rynku pomaga unijny system ostrzegania o niebezpiecznej żywności i paszach. Ten system uruchamiają kraje członkowskie po pojawieniu się różnych niepokojących informacji. Polska uruchomiła go 3 dni po emisji reportażu. Zrobiła to na prośbę Komisji Europejskiej.

źródło:
Zobacz więcej