Wilno: Oddali krew w hołdzie powstańcom styczniowym

Akcję „Krew Wolności” młodzi Polacy zorganizowali w Domu Kultury Polskiej w Wilnie (fot. PAP/Wojciech Pacewicz)

Wileńska Młodzież Patriotyczna po raz trzeci zorganizowała akcję krwiodawstwa pod nazwą „Krew Wolności”. Młodzi Polacy uczcili w ten sposób powstańców styczniowych.

Polacy na Litwie zbierają pieniądze na dziecięce hospicjum

Prawie 3 tys. euro zebrano podczas koncertu charytatywnego w Wilnie na rzecz budowy dziecięcego oddziału Wileńskiego Hospicjum błogosławionego...

zobacz więcej

Jak powiedziała Emilia Czekiń, prezes organizacji, młodzi ludzie chcą przypomnieć w ten sposób, że powstańcy styczniowi walczyli za naszą wolność oraz życie. – Chcemy uczcić bohaterów, którzy w swoim czasie oddali za nas krew. Teraz mamy taką samą możliwość – wyjaśniła.

Akcję „Krew Wolności” młodzi Polacy zorganizowali w Domu Kultury Polskiej w Wilnie wspólnie z litewskim Narodowym Centrum Krwi. Na miejscu byli specjaliści, którzy czuwali nad bezpieczeństwem donatorów.

Każdy, kto oddał krew, otrzymał bransoletkę ze słowami „Jestem bohaterem” i swoją grupą krwi. Centrum Krwi podarowało też bilety do kina, które donatorzy postanowili przekazać potrzebującym dzieciom.

Akcja „Krew wolności” prowadzona była nie przypadkowo właśnie teraz. – Jak wiemy, powstanie rozpoczęło się 22 stycznia, ale na terenie Litwy wybuchło dopiero 1 lutego. Stąd pomysł na przeprowadzenie akcji dopiero teraz – tłumaczyła Emilia Czekiń.

źródło:
Zobacz więcej