Fantastyczne skoki Polaków w Oberstdorfie. Zwycięstwo Stocha, Kubacki trzeci!

Kamil Stoch w kwalifikacjach do niedzielnego konkursu w Oberstfdorfie był drugi (fot. PAP/EPA/DANIEL KOPATSCH)

Kamil Stoch wygrał niedzielny, trzeci konkurs Pucharu Świata w na mamucim obiekcie w niemieckim Oberstdorfie. Trzecie miejsce zajął Dawid Kubacki. Polaków rozdzielił Rosjanin Jewgienij Klimow. Tuż za podium – na czwartym miejscu – uplasował się Piotr Żyła, a Jakub Wolny był szósty.

PŚ w Oberstdorfie: Piotr Żyła o włos od podium

Japończyk Ryoyu Kobayashi wygrał niedzielny konkurs w lotach narciarskich w Obersdorfie. W drugiej serii skoczył na odległość 234 m. Dalej skoczył...

zobacz więcej

Tak udanego dla biało-czerwonych konkursu PŚ jeszcze nie było. Podopieczni trenera Stefana Horngachera od początku w Oberstdorfie prezentowali się bardzo dobrze, ale do spektakularnego sukcesu czegoś brakowało.

W piątek Stoch był liderem na półmetku, jednak w finałowej serii trafił na niekorzystny wiatr i skończył rywalizację na piątym miejscu. W sobotę natomiast sklasyfikowano go na szóstej pozycji. Tym razem trzykrotny mistrz olimpijski musiał atakować, bo na półmetku był piąty.

Przeprowadzenie pierwszej serii bardzo utrudniał wiatr. Sędziowie często zmieniali długość rozbiegu, a ostatecznie liderem po niej był Ryoyu Kobayashi, przed Klimowem i Wolnym. W czołówce było jednak bardzo ciasno. Prowadzący w klasyfikacji generalnej PŚ Japończyk miał tylko 2,3 pkt przewagi nad Stochem. Czwarty był Żyła, a siódmy Kubacki.

W serii finałowej warunki były już stabilniejsze. Świetnie spisał się w niej Kubacki, który osiągnął najlepszą odległość dnia – 228,5 m. Taki skok dał mu prowadzenie, a na podium pucharowych zawodów rywalizację zakończył po raz dziewiąty w karierze.

Chwilę później wyprzedził go Stoch (227,5 m), a trzeci był Piotr Żyła (220,5 m). Tak wysokiego poziomu nie zdołał utrzymać Wolny. 211,5 m pozwoliło mu ostatecznie zająć szóste miejsce, co jest jego najlepszym wynikiem w karierze.

Loty w Oberstdorfie. Dawid Kubacki na podium

Timi Zajc wygrał piątkowy konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich na mamucim obiekcie w niemieckim Oberstdorfie. Z Polaków najlepszy był...

zobacz więcej

W tym momencie było jasne, że na podium stanie co najmniej jeden Polak, bo w grze pozostawali tylko Klimow i Kobayashi. Rosyjski zwycięzca inauguracyjnych zawodów PŚ 2018/19 w Wiśle wytrzymał presję. Uzyskał 223,5 m i wbił się między Stocha i Kubackiego, a Żyłę zepchnął na czwartą pozycję. 32-latek tuż za podium znalazł się po raz czwarty z rzędu. Zawiódł natomiast Kobayashi. Tylko 206 m w finałowej próbie dało mu ostatecznie dziewiąte miejsce.

Stoch cieszył się z pierwszego w sezonie i 32. w karierze pucharowego zwycięstwa. W „generalce” awansował na drugie miejsce, ale do Kobayashiego traci aż 451 pkt. Trzeci jest Austriak Stefan Kraft, czwarty Żyła, a piąty Kubacki. Stoch został za to liderem PŚ w lotach.

Po tak rewelacyjnym konkursie biało-czerwoni umocnili się na prowadzeniu w Pucharze Narodów. Drugich Niemców wyprzedzają już o 414 pkt.

Polskim skoczkom pogratulował na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

W kolejny weekend skoczkowie rywalizować będą w Lahti – w sobotę drużynowo, a dzień później indywidualnie.

źródło:
Zobacz więcej