Raport

#FabrykahejtuPO

Hiszpanie docenili „Zimną wojnę”. Jest prestiżowa nagroda

Obraz Pawła Pawlikowskiego został uznany za najlepszy film europejski (fot. Kino Świat)

„Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego otrzymała nagrodę Goi dla najlepszego filmu europejskiego. Film konkurował w tej kategorii z produkcjami brytyjskimi „Nić widmo” i „Party” oraz belgijską – „Girl”. Hiszpańska Akademia Sztuki Filmowej przyznała nagrody po raz 33.

„Zimna wojna” triumfuje w Sewilli. Pięć statuetek dla filmu Pawlikowskiego

– Pięć statuetek Europejskiej Nagrody Filmowej to fantastyczna wiadomość i wielkie święto. Wygraliśmy z najlepszymi, to nie było łatwe zwycięstwo –...

zobacz więcej

„Zimna wojna” to historia burzliwej miłości Zuli i Wiktora w podzielonym żelazną kurtyną świecie. Akcja filmu rozpoczyna się po drugiej wojnie światowej, w Polsce. Bohaterowie poznają się przy okazji tworzenia zespołu ludowego. Rozstają się i wracają do siebie kilka razy.

We Francji uczestniczą w artystycznym życiu Paryża. Tam Zula nagrywa płytę i odnosi sukces. Ucieczka na Zachód nie przynosi im jednak ukojenia.

Krytycy chwalą „Zimną wojnę” między innymi za czarno-białe zdjęcia i muzykę. Produkcja otrzymała trzy nominacje do tegorocznych Oscarów: dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego, dla reżysera – Pawła Pawlikowskiego i za zdjęcia, których autorem jest Łukasz Żal.

Uroczysta gala wręczenia nagród Goya odbyła się w sobotę wieczorem.

źródło:
Zobacz więcej