IMGW wydał ostrzeżenia: Intensywne opady śniegu, roztopy i silny wiatr

Na drogach krajowych pracują pojazdy do zimowego utrzymania (fot. Fabrizio Di Nucci/NurPhoto/ Getty Images)

IMGW ostrzega w niedzielę mieszkańców części województwa dolnośląskiego przed intensywnymi opadami śniegu. Jednak w województwie podlaskim, a także miejscami w województwach warmińsko-mazurskim, małopolskim i śląskim mogą wystąpić roztopy. Z kolei na Połoninie Wetlińskiej w Bieszczadach wiatr wieje z prędkością 90 km/godz., o czym przypomnieli ratownicy GOPR.

Rekordowo upalny styczeń przyniósł spustoszenia w przyrodzie

Średnia dobowa temperatura w Australii przekroczyła 30 stopni Celsjusza – wynika z najnowszych informacji podanych przez meteorologów. Specjaliści...

zobacz więcej

Ostrzeżenie IMGW stopnia drugiego przed intensywnymi opadami śniegu w województwie dolnośląskim dotyczy powiatów wałbrzyskiego, kamiennogórskiego, jeleniogórskiego, lwóweckiego. Stopień drugi oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

Ostrzeżenie stopnia pierwszego przed intensywnymi opadami śniegu w woj. dolnośląskim dotyczy powiatów: kłodzkiego, ząbkowickiego, dzierżoniowskiego, świdnickiego, jaworskiego, złotoryjskiego, legnickiego, bolesławieckiego, lubańskiego, zgorzeleckiego.

Ostrzeżenie przed roztopami pierwszego stopnia wydano dla woj. podlaskiego (z wyjątkiem powiatu siemiatyckiego), południowej części woj. małopolskiego (powiaty: tatrzański, nowotarski, suski, nowąsądecki), wschodniej części woj. warmińsko-mazurskiego (powiaty: piski, mrągowski, giżycki, węgorzewski, gołdapski, olecki, ełcki) oraz w województwie śląskim dla powiatu żywieckiego.

Na Połoninie Wetlińskiej w Bieszczadach w niedzielę rano wiatr wieje z prędkością 90 km/godz. – W górach warunki dla turystów są trudne – powiedział ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Hubert Marek.

Z kolei w położonych niżej Cisnej i Ustrzykach Górnych jest bezwietrznie. Temperatura powietrza waha się tam od zera do plus dwóch stopni Celsjusza. – W bieszczadzkich dolinach pokrywa śnieżna wynosi od 40 do 80 cm – dodał Marek.

Ratownik dyżurny przypomniał, że warunki turystyczne w Bieszczadach są trudne, a „wybierający się w góry powinni pamiętać o odpowiednim stroju i obuwiu”. – Trzeba też zabrać ze sobą m.in. naładowany telefon komórkowy, a w nim aplikację „Ratunek” oraz ciepłe napoje. Idąc na górską wycieczkę trzeba też zabezpieczyć się przed możliwym wychłodzeniem – zaznaczył.

Wszystkie drogi krajowe są przejezdne – poinformowała GDDKiA. Jak dodano, na sieci dróg krajowych pracuje 141 pojazdów do zimowego utrzymania.

źródło:

Zobacz więcej