RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Nietypowa rekonstrukcja Powstania Wielkopolskiego: pokazali doświadczenia ludności cywilnej

„Obrazy z życia Powstańców” to inscenizacja nawiązująca do zdarzeń , które miały miejsce w okresie Powstania, a więc od 27 grudnia 1918 do 16 lutego 1919 w różnych wsiach wielkopolskich. Zaprezentowane będą wydarzenia z tych miejscowości, z których zagrody zostały przeniesione do Wielkopolskiego Parku Etnograficznego w Dziekanowicach koło Lednogóry.

Rekonstrukcja bitwy, przelot F-16 – obchody stulecia zdobycia Ławicy

Sto lat temu, 6 stycznia 1919 r., powstańcy wielkopolscy zdobyli lotnisko wojskowe na podpoznańskiej Ławicy, a wraz z nim ogromną ilość sprzętu. Z...

zobacz więcej

– Wielu z nas kojarzy Powstanie z walkami miejskimi, w Poznaniu, to jednak znaczna część działa się na wsi. W Wielkopolskim Parku Etnograficznym znajdują się oryginalne budynki z całej Wielkopolski, które były świadkami tych wydarzeń– wyjaśnia Paweł Bąkowski, rekonstruktor.

Bąkowski podkreśla, że jest to „nietypowa inscenizacja która skupia się nie na aspektach militarnych, ale na udziale ludności cywilnej, jej relacji z żołnierzami”.

Rekonstrukcja „Obrazy z życia Powstańców” składa się z kilku scen nawiązujących do zdarzeń , które miały miejsce w okresie Powstania w różnych wsiach wielkopolskich. W ten sposób rekonstruktorzy opowiadają o różnych aspektach Powstania: przygotowaniu i warunkach życia żołnierzy, roli kobiet w Powstaniu, znaczeniu Straży Ludowej, stosunku zwyczajnych Niemców do Powstańców i odwrotnie.

Powstanie Wielkopolskie, wybuchło w Poznaniu 27 grudnia 1918 r. Do końca roku wyzwolono większość ośrodków lokalnych na prowincji, a na początku stycznia dzięki opanowaniu lotniska na Ławicy i zbombardowaniu bazy lotniczej we Frankfurcie zabezpieczono Wielkopolskę przed atakami z powietrza. Walki trwały do 16 lutego 1919, ale Niemcom nie udało się odzyskać straconej dzielnicy. Zbrojny zryw mieszkańców Wielkopolski zadecydował o przynależności tej ziemi do II Rzeczypospolitej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej