
Rosja wstrzymuje swój udział w układzie o likwidacji rakiet średniego i krótkiego zasięgu INF – poinformował w sobotę prezydent Władimir Putin. To odpowiedź na identyczną, piątkową decyzję Stanów Zjednoczonych w tej sprawie.
Stany Zjednoczone rozpoczynają formalny proces wycofywania się z układu o likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu INF. Decyzję ogłosił...
zobacz więcej
Putin poinformował o tym na spotkaniu z ministrami spraw zagranicznych i obrony Rosji, Siergiejem Ławrowem i Siergiejem Szojgu. Oświadczył, że Rosja „odpowie analogicznie” na działania USA. – Amerykańscy partnerzy ogłosili, że wstrzymują swój udział w układzie, i również my wstrzymujemy (swój udział) – powiedział.
Wcześniej MSZ w Moskwie wydał oświadczenie, w którym wskazał, że Rosja będzie „przeciwdziałać destrukcyjnym krokom USA w kwestii kontroli zbrojeń”.
USA zawieszają przestrzeganie układu
Sekretarz stanu USA Mike Pompeo poinformował w piątek, że Stany Zjednoczone zawieszają przestrzeganie układu INF (o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu) i za pół roku wycofają się z niego, jeśli Rosja nie zacznie się stosować do jego zapisów. Zapowiedział, że wkrótce USA przekażą stronie rosyjskiej formalną notyfikację w tej sprawie.
„Propozycje Rosji pozostają na stole”
Prezydent Władimir Putin powiedział w sobotę, że wszystkie propozycje Rosji dotyczące ograniczenia pocisków pośredniego i średniego zasięgu „pozostają na stole” i „drzwi do rozmów są otwarte”. Zalecił jednocześnie, by nie inicjować prób rozmów z USA na ten temat. – Poczekamy, aż nasi partnerzy dojrzeją do tego, aby prowadzić z nami równoprawny i merytoryczny dialog – oznajmił.
Na spotkaniu w Moskwie poinformowano też o początku prac nad naddźwiękowym pociskiem bazowania naziemnego średniego zasięgu. Putin ocenił, że USA „ogłosiły, iż zajmują się pracami naukowo-badawczymi i doświadczalno-konstruktorskimi” i wobec tego Rosja „będzie robić to samo”.
Rosyjski prezydent zapewnił przy tym, że Rosja „nie będzie angażować się w kosztowny wyścig zbrojeń”. Zastrzegł też, że jego kraj „nie będzie rozmieszczać w Europie i innych regionach świata broni pośredniego i średniego zasięgu, dopóki w odpowiednich regionach świata nie pojawi się podobnego rodzaju uzbrojenie produkcji amerykańskiej”.