Sellin: Resort kultury chce przywrócić równowagę w finansowaniu ECS

Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku (fot. flickr.com/Justyna Malinowska)

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin powiedział, że jego resort chce przywrócić równowagę w finansowaniu Europejskiego Centrum Solidarności. W sobotę odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Rady ECS w sprawie sporu resortem kultury, dotyczącego zmniejszenia o 3 mln złotych ministerialnej dotacji na działalność Centrum.

Nadzwyczajne posiedzenia ECS w sprawie dotacji z resortu kultury

Na nadzwyczajnym posiedzeniu zbierze się w sobotę Rada Europejskiego Centrum Solidarności. Tematem spotkania będzie spór z Ministerstwem Kultury i...

zobacz więcej

Jarosław Sellin podkreślił w radiowej Trójce, że największą odpowiedzialność finansową związaną z działalnością Europejskiego Centrum Solidarności ponosi prezydent Gdańska i to prezydent ma decydujący głos w sprawie wyboru dyrektora oraz tego, kto ma przewagę w radzie programowej i w kolegium historyczno-programowym. – Tymczasem prezydent Gdańska płacił dwa razy mniej niż minister kultury – wyjaśniał Sellin.

Wiceminister zapewnił, że resort kultury chciałby, aby Europejskie Centrum Solidarności było miejscem przyjaznym dla wszystkich ludzi „Solidarności”. Jednocześnie oczekuje, by ECS było neutralne politycznie. – Chodzi o to, by ta instytucja nie była wykorzystywana politycznie i partyjnie przez jedną stronę polskiej sceny politycznej – Platformę Obywatelską – wyjaśniał.

Europejskie Centrum Solidarności w ostatnich latach otrzymywało z Ministerstwa Kultury dotację podmiotową na poziomie ponad 7 milionów złotych. W październiku 2018 roku MKiDN podjęło decyzję o powrocie w 2019 roku do podstawowej kwoty dotacji w wysokości 4 milionów, uzasadniając, że taka kwota jest zapisana w umowie o współprowadzeniu instytucji i zgodna z aneksem z 2013 roku.

Resort wskazał, że zwiększenie dotacji będzie możliwe poprzez podpisanie nowego aneksu do umowy założycielskiej.

źródło:
Zobacz więcej