RAPORT

Pogarda

Rybacy podpalili statek ekologów. Organizacja walczy z nielegalnymi połowami

Ofiarami nielegalnych połowów padają m.in.  morświny z rzadkiego gatunku vaquita marina (fot. Wikimedia Commons/Paula Olson)
Ofiarami nielegalnych połowów padają m.in. morświny z rzadkiego gatunku vaquita marina (fot. Wikimedia Commons/Paula Olson)

Najnowsze

Popularne

Statek organizacji ekologicznej Sea Shepherd w Zatoce Meksykańskiej został obrzucony kamieniami i podpalony przez miejscowych rybaków - poinformowała w piątek ta organizacja. Ekolodzy walczą z nielegalnymi połowami.

Jednostka ekologów „Farley Mowat” została otoczona przez ponad 20 łodzi rybackich, z których posypały się kamienie i butelki z benzyną. Był to już kolejny atak na statek ekologów w Zatoce Meksykańskiej.

Do ataku doszło w północno zachodniej części zatoki u wybrzeży Meksyku. Ekolodzy patrolują tamtejsze wody, walcząc z nielegalnymi połowami ryb i zagrożonych wyginięciem morświnów.

Patrole ekologów wywołują wściekłość rybaków, którzy prowadzą tam połowy ryb, w tym z gatunku totoaba, uważanych za przysmak w Chinach.

Ofiarami połowów padają także morświny z rzadkiego gatunku vaquita marina, które zaplątują się w sieci rybaków, stawiane niezgodnie z przepisami i zbyt gęste. Rząd Meksyku zabronił stosowania takich sieci, ale egzekwowanie zakazu jest praktycznie niemożliwe.

Ocenia się, że w wodach Zatoki zostało zaledwie 15 osobników z gatunku morświnów, który nie występuje nigdzie indziej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej