RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nadzwyczajne posiedzenia ECS w sprawie dotacji z resortu kultury

Budynek Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku (fot. Wikimedia Commons/Andrzej Otrębski)

Na nadzwyczajnym posiedzeniu zbierze się w sobotę Rada Europejskiego Centrum Solidarności. Tematem spotkania będzie spór z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego o zmniejszenie o 3 mln zł ministerialnej dotacji na działalność ECS.

Nie ma porozumienia w sprawie finansowania Europejskiego Centrum Solidarności

Nie ma porozumienia w sprawie finansowania Europejskiego Centrum Solidarności. W siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego...

zobacz więcej

We wtorek w siedzibie resortu kultury w Warszawie odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyli m.in. wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński, p.o. prezydenta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. Podczas spotkania ministerstwo przedstawiło swoje propozycje w sprawie przyszłości ECS.

Resort stoi na stanowisku, że organizatorzy ECS powinni mieć wpływ na sposób funkcjonowania tej instytucji „stosownie do ich zaangażowania finansowego w jej prowadzenie” (miasto Gdańsk, MKiDN, woj. pomorskie).

Resort kultury oczekuje m.in., że jako współorganizator „o znaczącym zaangażowaniu” będzie mieć prawo do wskazywania wicedyrektora ECS (dyrektora wskazuje Miasto Gdańsk); proponuje również utworzenie w ramach ECS Działu im. Anny Walentynowicz z zespołem ok. 10 osób (przy obecnym zatrudnieniu w ECS na poziomie ponad 60 osób).

Wicepremier Piotr Gliński wyszedł ze studia. „To było dla mnie za wiele”

„Redaktor dał słowo, a następnie je złamał na antenie. To widocznie było dla mnie za wiele” – napisał wicepremier Piotr Gliński po tym, jak w...

zobacz więcej

Resort cofa dotację

Europejskie Centrum Solidarności w ostatnich latach otrzymywało dotację podmiotową na poziomie ponad 7 mln zł. W październiku ub. roku ministerstwo kultury podjęło decyzję o powrocie w 2019 r. do podstawowej kwoty dotacji w wysokości 4 mln zł, uzasadniając, że taka kwota jest zapisana w umowie o współprowadzeniu instytucji i zgodna z aneksem z 2013 r. W środę resort wskazał, że zwiększenie dotacji dla ECS będzie możliwe poprzez podpisanie nowego aneksu do umowy założycielskiej. Dodano, że w trakcie obowiązywania umowy, aneksem z 2013 r., pozostali współorganizatorzy obniżyli swoje obligatoryjne zaangażowanie na rzecz ECS (w tym miasto Gdańsk – z 4,5 mln do 3,5 mln zł)

W piątek na Facebooku ruszyła internetowa zbiórka, której celem jest wsparcie Europejskiego Centrum Solidarności.

Dzisiejsze spotkanie ma charakter zamknięty.

źródło:

Zobacz więcej