Wysłannicy USA ds. Izraela i Palestyny przyjadą na konferencję do Warszawy

Benjamin Netanjahu, premier Izraela (fot. PAP/EPA/ABIR SULTAN)

Zespół amerykańskich dyplomatów do spraw rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego weźmie udział w bliskowschodniej konferencji w Warszawie. Poinformowały o tym izraelskie media. Twierdzą one, że przedstawiciele strony palestyńskiej nie zostali jednak zaproszeni na spotkanie do Polski.

Rada Bezpieczeństwa ONZ przestrzega przed eskalacją konfliktu izraelsko-palestyńskiego

Rada Bezpieczeństwa ONZ ponownie koncentrowała się na problemach Bliskiego Wschodu, a zwłaszcza konflikcie izraelsko-palestyńskim. Wskazywano na...

zobacz więcej

Uchodzący za jednego z najlepiej poinformowanych dziennikarzy izraelskich Barak Ravid ujawnił, że zespół amerykańskich dyplomatów, który pracuje nad porozumieniem pokojowym między Izraelem a Palestyńczykami, potwierdził przyjazd do Warszawy. Chodzi o zięcia Donalda Trumpa Jareda Kushnera oraz o specjalnego bliskowschodniego wysłannika Jasona Greenblatta.

Dziennikarz izraelskiej telewizji Kanał 13 i portalu Axios twierdzi też, że w konferencji nie wezmą udziału przedstawiciele władz Autonomii Palestyńskiej, gdyż nie zostali zaproszeni na spotkanie.

Wcześniej swój udział w warszawskiej konferencji potwierdził premier Izraela Benjamin Netanjahu.

Według informacji izraelskich mediów, znany ze swojej niechęci do Iranu polityk ma w Warszawie wygłosić przemówienie ostro krytykujące zachowanie Iranu na Bliskim Wschodzie. To właśnie sprawa Iranu ma być głównym przedmiotem konferencji, choć amerykańscy organizatorzy zastrzegają, że nie będzie to jedyny temat rozmów.

Konflikt izraelsko-palestyński trwa od ponad 70 lat. Dwa lata temu amerykański prezydent Donald Trump zapowiadał, że jego zespół ekspertów opracuje plan pokojowy, który ostatecznie zakończy konflikt. W ostatnim czasie przedstawiciele Waszyngtonu zapowiedzieli jednak, że dokument nie jest jeszcze gotowy i nie zostanie opublikowany w najbliższych miesiącach.

źródło:
Zobacz więcej