Relacje z Chinami jednym z głównych tematów rozmów unijnych szefów MSZ

Skomplikowana sytuacja w Wenezueli i Syrii, przystąpienie krajów bałtyckich do Wspólnoty czy pozytywy i zagrożenia wynikające z relacji z Chinami – to tematy, które wywołały dyskusję na dwudniowym, nieformalnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich UE w formule Gymnich w Bukareszcie.

MSZ: Kilkadziesiąt państw chce uczestniczyć w konferencji bliskowschodniej

Kilkadziesiąt państw wyraziło gotowość uczestnictwa w konferencji nt. Bliskiego Wschodu, którą w połowie lutego w Warszawie wspólnie zorganizują...

zobacz więcej

Podczas piątkowych rozmów, w poszerzonej formule o udział ministrów państw kandydujących do wspólnoty, Czaputowicz podkreślał, że Polska wspiera wysiłki krajów bałkańskich w przyłączeniu do Unii Europejskiej. – Zależy nam na stabilizacji w państwach bałkańskich, tak by w bliższej lub dalszej perspektywie mogły wstąpić do UE – mówił.

Szef polskiej dyplomacji spotkał się w związku z tym z ministrem spraw zagranicznych Kosowa.

Drugim tematem poruszonym przez ministrów była współpraca Unii Europejskiej z Chinami, rozmawiano o plusach i minusach współpracy. Szefowie dyplomacji uzgodnili, że Wspólnota musi być zjednoczona wobec Pekinu.

Jacek Czaputowicz mówił, że UE jest zainteresowana jeszcze większą współpracą z Chinami, jednak musi zwracać uwagę na bezpieczeństwo. – Doszliśmy do wniosku, że powinniśmy być zjednoczeni, jeżeli chodzi o wypracowanie polityki wobec Chin. Chiny to wielki gracz, bardzo ważny partner gospodarczy dla całej UE, ale tam także są pewne zagrożenia – oznajmił.

Szef polskiej dyplomacji nawiązał także do wczorajszych rozmów na temat sytuacji w Wenezueli. Jak powiedział, w Unii Europejskiej, ale także w Grupie Wyszehradzkiej, trwają prace, żeby uznać Juana Guaido prezydentem tego kraju.

źródło:
Zobacz więcej