RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Kaczyński o uczestnikach zamachu na Kutscherę: Ich czyn przeszedł do historii

Uroczystość przy kamieniu pamiątkowym poświęconym uczestnikom akcji „Kutschera” (fot.  PAP/Radek Pietruszka)
Uroczystość przy kamieniu pamiątkowym poświęconym uczestnikom akcji „Kutschera” (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Najnowsze

Popularne

Ich czyn przeszedł do historii stając się tym samym jednym z filarów naszej powojennej, patriotycznej pamięci i wolnościowej edukacji – napisał prezes PiS Jarosław Kaczyński o uczestnikach udanego zamachu na Franza Kutscherę. W piątek minęła 75. rocznica ataku na „kata Warszawy”.

75 lat temu Kedyw wykonał wyrok śmierci na kacie Warszawy

75 lat temu, 1 lutego 1944 r., oddział Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej dokonanał w Alejach Ujazdowskich w Warszawie udanego zamachu na gen....

zobacz więcej

W Warszawie uczczono bohaterów akcji. Uroczystość z udziałem przedstawicieli rządu, weteranów Armii Krajowej i mieszkańców Warszawy odbyła się przy kamieniu pamiątkowym poświęconym uczestnikom Akcji „Kutschera” w Alejach Ujazdowskich.

1 lutego 1944 r. oddział Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej dokonał w Warszawie udanego zamachu na gen. Franza Kutscherę, dowódcę SS i policji w dystrykcie warszawskim.

„Najstarsza uczestniczka zamachu na kata Warszawy liczyła lat 29, najmłodsza niecałe 15. Średnia wieku oddziału do zadań specjalnych Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej AK »Pegaz« biorących udział w bezpośrednim starciu wynosiła zaledwie 23 lata. To był kwiat polskiej młodzieży. Młodzieży ukształtowanej w odrodzonej Rzeczypospolitej” – napisał Jarosław Kaczyński do uczestników warszawskiej uroczystości.

Jak zaznaczył trzeba o tym pamiętać i należy to stale przypominać. „Zwłaszcza w tym szczególnym czasie, kiedy to obchodzimy i będziemy obchodzić setne rocznie kolejnych, niezwykle ważnych wydarzeń, dzięki którym nasza ojczyzna odzyskała, obroniła i umocniła swoją niepodległość. Jednym z najokazalszych osiągnięć Polski międzywojennej było stworzenie systemu wychowawczego, który obejmował zarówno szkołę, jak i organizacje młodzieżowe i wojsko. Uformowana w nim młodzież celująco zdała egzamin z patriotyzmu w latach II wojny światowej” – podkreślił prezes PiS.

„Składając dziś hołd bohaterom brawurowo wykonanego wyroku śmierci na dowódcy SS i policji na dystrykt warszawski, dziękujemy też tym, którzy nauczyli ich wolności oraz wpoili obowiązek służenia ojczyźnie. »Ali« , »Bruno«, »Cichy«, »Dewajtis«, »Hanka«, »Juno«, »Kama«, »Kruszynka«, »Lot«, »Miś«, »Olbrzym« i »Sokół« pięknie wywiązali się z tej powinności, za którą zapłacili życiem, cierpieniami, więzieniem” – zaakcentował Kaczyński.

W jego ocenie ich czyn przeszedł do historii stając się tym samym „jednym z filarów naszej powojennej, patriotycznej pamięci i wolnościowej edukacji”. „Wielce czcigodnym kombatantom i rodzinom kłaniam się nisko. Życzę państwu z całego serca, byśmy jak najdłużej mogli cieszyć się waszym osobistym dawaniem świadectwa o zwycięstwie hartu ducha nad okropnościami wojny” – dodał prezes PiS.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej