RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zbiorowy pozew przeciwko Rosji w sprawie zestrzelonego boeinga

Miejsce katastrofy samolotu Malaysia Airlines Boeing 777 niedaleko osady Grabovo w regionie Doniecka (fot. REUTERS/Maxim Zmeyev)

Łącznie 291 krewnych osób, które zginęły po zestrzeleniu malezyjskiego samolotu nad wschodnią Ukrainą w 2014 roku, przyłączyło się do pozwu przeciwko Rosji i osobiście prezydentowi Władimirowi Putinowi złożonego w Europejskim Trybunale Praw Człowieka.

Zagadkowy rejs Caracas-Moskwa. „Złoty boeing” za najemników i długi?

Pasażerski Boeing 777, jakich wiele, zazwyczaj przewożący rosyjskich turystów do Azji Południowo-Wschodniej. Jeszcze kilka dni temu kursował między...

zobacz więcej

Poinformowała o tym agencja Interfax-Ukraina, powołując się na wywiad prawnika krewnych ofiar dla radia Echa Moskwy.

Adwokat Jerry Skinner jeszcze w 2016 r. złożył w ETPCz pozew na łączną sumę 330 mln USD przeciwko Rosji i osobiście jej prezydentowi. W wywiadzie dla Echa Moskwy powiedział, że na początku reprezentował niewielką grupę obywateli Malezji i Australii.

– Teraz przyłączyła się do nas duża liczba krewnych ofiar i nasz pozew stał się najliczniejszy – powiedział.

W listopadzie 2018 r. w ETPCz inny pozew złożyła, w imieniu grupy 55 krewnych ofiar, holenderska firma prawnicza Beers Advovcaten. Jej klienci oceniają, że Rosja nie przekazała ważnych informacji międzynarodowej ekipie śledczej badającej zestrzelenie samolotu.

Eksperci bezradni ws. zaginięcia boeinga. „Nie można wykluczyć interwencji strony trzeciej”

Autorzy raportu dotyczącego zaginięcia malezyjskiego samolotu pasażerskiego przyznali w poniedziałek, że wciąż nie są w stanie ustalić przyczyn...

zobacz więcej

Wiosną zeszłego roku ekipa ta ogłosiła, że szczegółowa analiza materiałów wideo wykazała, iż pocisk rakietowy Buk, który w 2014 r. zestrzelił samolot linii Malaysia Airlines nad wschodnią Ukrainą, pochodził z rosyjskiej jednostki wojskowej.

Wilbert Paulissen z policji holenderskiej powiedział, że pocisk pochodził z 53. Rakietowej Brygady Przeciwlotniczej stacjonującej w Kursku. Nie wskazano jednak, kto dokładnie wystrzelił rakietę.

Boeing 777-200ER linii Malaysia Airlines, lecący 17 lipca 2014 r. z Amsterdamu do Kuala Lumpur, został zestrzelony nad wschodnią Ukrainą, na obszarze kontrolowanym przez prorosyjskich separatystów. Zginęło 298 osób, wszyscy pasażerowie i cała załoga; większość ofiar to Holendrzy.

Rosja zaprzecza, by miała związek z zestrzeleniem samolotu i obarcza Ukrainę odpowiedzialnością za tragedię.



źródło:

Zobacz więcej