RAPORT

Wojna na Ukrainie

UE i Japonia wprowadziły największą na świecie strefę wolnego handlu

„Umowa pozwoli przedsiębiorcom europejskim zaoszczędzić miliard euro na cłach” (fot. John S. Lander/LightRocket/Getty Images)
„Umowa pozwoli przedsiębiorcom europejskim zaoszczędzić miliard euro na cłach” (fot. John S. Lander/LightRocket/Getty Images)

Wchodzi w życie umowa o utworzeniu strefy wolnego handlu między Unią Europejską a Japonią. To największe tego typu porozumienie na świecie, które przewiduje zniesienie większości ceł i barier pozataryfowych oraz kontyngentów.

Unijna komisarz leci do Waszyngtonu załagodzić napięcia w handlu

Cecilia Malmström, unijna komisarz do spraw handlu, udaje się na rozmowy do Stanów Zjednoczonych. To kolejne spotkanie, które ma służyć złagodzeniu...

zobacz więcej

Wraz z wejściem w życie tej umowy otwarty zostaje rynek, który reprezentuje prawie jedną trzecią światowego produktu krajowego brutto. Komisja Europejska podkreśla, że ta umowa zapewni konsumentom większy wybór i niższe ceny.

– Umowa pozwoli też przedsiębiorcom europejskim zaoszczędzić miliard euro na cłach – skomentował przewodniczący Komisji Jean-Claude Juncker.

Negocjacje w sprawie porozumienia trwały ponad pięć lat. Podczas rokowań dla Unii Europejskiej ważne było wyeliminowanie barier dla żywności i między innymi na ten temat toczyły się najtrudniejsze rozmowy. Otwarciem japońskiego rynku na produkty rolne zainteresowana była między innymi Polska, duży eksporter żywności.

Porozumienie handlowe usuwa bariery dla najważniejszych eksporterów żywności i napojów, umożliwiając im dotarcie do 127 milionów japońskich konsumentów. Według Komisji, po pełnym wdrożeniu umowa może zapewnić wzrost rocznej wymiany handlowej między Unią Europejską a Japonią o prawie 36 mld euro.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej