Popularne leki na depresję zwiększają ryzyko krwawień w organizmie

Stosuje się je również w leczeniu zaburzeń lękowych (fot. Pexels.com)

Popularne leki na depresję zwiększają ryzyko silnych krwawień z przewodu pokarmowego oraz wewnątrzczaszkowych – wskazuje analiza, którą publikuje pismo „Journal of the American Osteopathic Association”.

ZUS: Prawie pół miliona kontroli zwolnień lekarskich i ponad 30 mln zł wstrzymanych wypłat

Blisko pół miliona kontroli i ponad 31 mln zł wstrzymanych świadczeń chorobowych – to bilans kontroli zwolnień lekarskich, którą Zakład Ubezpieczeń...

zobacz więcej

Przeprowadzili ją naukowcy pod kierunkiem dr Wei Cheng Yuet, specjalistki w dziedzinie farmakologii z University of North Texas Health Science Center w Fort Worth w Teksasie.

Z ich wyliczeń wynika, że pacjenci, którzy stosują leki przeciwdepresyjne z grupy inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI), mają o 40 proc. wyższe ryzyko wystąpienia silnego krwawienia z przewodu pokarmowego, zwłaszcza gdy zażywają jednocześnie dostępne bez recepty leki przeciwbólowe z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, takich jak ibuprofen, naproksen czy kwas acetylosalicylowy (Polopiryna). SSRI należy również ostrożnie stosować z lekami przeciwpłytkowymi, jak klopidogrel czy przeciwkrzepliwymi, jak warfaryna.

„Prawdziwe niebezpieczeństwo wynika z założenia, że każdy z tych leków jest stosunkowo bezpieczny i działa łagodnie. Jednak każdy z nich zwiększa ryzyko krwawień i ryzyko to rośnie, gdy pacjent zażywa leki z tych grup równolegle” – skomentowała dr farmakologii Wei Cheng Yuet.
Wei Cheng Yuet podkreśla, że choć ryzyko krwawień związane ze stosowaniem leków z grupy SSRI jest dobrze udokumentowane, pacjenci nie zdają sobie z niego sprawy. Dlatego bardzo ważne jest, by lekarze zbierali dokładny wywiad na temat leków zażywanych przez ich pacjentów (również bez recepty).

„Jeśli okaże się, że pacjent stosuje jakąkolwiek kombinację tych leków, ważne jest, by ocenić stosunek korzyści do ryzyka oraz sprawdzić, czy nie można dobrać mu jakiejś alternatywy” – tłumaczy farmakolog.

Jej zdaniem lekarze powinni edukować swoich pacjentów na temat objawów krwawienia z przewodu pokarmowego, takich jak jasnoczerwona krew obecna w stolcu bądź ciemne, smoliste stolce, a przez pierwsze 30 dni stosowania SSRI przez chorego powinni monitorować stan jego zdrowia pod kątem krwawień. Dotyczy to zwłaszcza tych pacjentów, którzy równolegle zażywają inne leki zwiększające ryzyko krwawień.

źródło:

Zobacz więcej