RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Fiasko amerykańsko-rosyjskich rozmów. Likwidacji arsenału rakietowego nie będzie

Układ INF dotyczy pocisków o zasięgu od 500 do 5,5 tys. km. (fot. REUTERS/Michael Peterson)

Rosja i Stany Zjednoczone nie osiągnęły postępu w czwartkowych rozmowach w Pekinie na temat sporu dotyczącego traktatu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu (INF) – poinformował wiceszef rosyjskiego MSZ Siergiej Riabkow.

Szef NATO o rosyjskich rakietach: Będziemy musieli zareagować

Rosyjskie zbrojenia niepokoją szefa NATO Jensa Stoltenberga, który wskazuje, że to łamanie traktatowych zobowiązań przez Moskwę. – Jeśli Rosja...

zobacz więcej

Dyplomata wypowiadał się po spotkaniu w stolicy Chin z podsekretarz stanu USA ds. kontroli zbrojeń i bezpieczeństwa międzynarodowego Andreą Thompson; wypowiedzi Riabkowa przekazały media rosyjskie.

– Nie osiągnęliśmy postępu – poinformował wiceminister, dodając, że stwierdza to „z głęboką troską o los umowy i los bezpieczeństwa międzynarodowego w Europie”. W ocenie Rosji – jak oświadczył – „rozpoczyna się teraz kolejny etap, czyli etap wstrzymania przez Stany Zjednoczone swych zobowiązań w ramach INF”.

Riabkow zapewnił, że Rosja „będzie kontynuowała pracę” i że jest gotowa „poszukiwać rozwiązań, chociaż teraz uczynienie tego będzie znacznie trudniejsze”.

Układ INF o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu podpisali przywódcy USA i ówczesnego ZSRR, Ronald Reagan i Michaił Gorbaczow w 1987 r. w Waszyngtonie. Przewiduje on likwidację arsenałów tej broni, a także zabrania jej produkowania, przechowywania i stosowania. Układem objęte są pociski o zasięgu od 500 do 5500 km.

Stany Zjednoczone zapowiedziały w zeszłym roku wycofanie się z porozumienia m.in. ze względu na nieprzestrzeganie układu przez Rosję. Zdaniem Waszyngtonu Moskwa narusza porozumienie, rozmieszczając pociski manewrujące 9M729.

źródło:

Zobacz więcej