Obchody stulecia relacji dyplomatycznych między Polską a Stanami Zjednoczonymi

Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher (P), premier Mateusz Morawiecki (C) i szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski (L) podczas uroczystej gali dla uczczenia 100. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między USA i Polską, zorganizowanej 30 bm. w Warszawie, przez American Center Warsaw (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Politycy, dyplomaci i przedsiębiorcy świętowali stulecie relacji dyplomatycznych między Polską a Stanami Zjednoczonymi. Uroczystości zorganizowano w warszawskim hotelu Bristol – miejscu, w którym sto lat temu obradował nowy polski rząd.

Wiceszef dyplomacji USA: Entuzjastycznie wspieramy inicjatywę Trójmorza

Trójmorze to jest regionalna inicjatywa państwa polskiego, którą my - USA, nasz prezydent, amerykański rząd - entuzjastycznie wspieramy – zapewnia...

zobacz więcej

Amerykańska ambasador Georgette Mosbacher podziękowała Polakom „za to, że czuje się tu jak w domu”. Dyplomatka przekonywała, że polsko-amerykańska przyjaźń to „więcej niż tylko wspólne interesy”.

– To więź, która znacznie przewyższa wszystkie umowy dwustronne. To więź między Ameryką a Polską, której nie da się zerwać. Bo jest to więź rodzinna – mówiła Georgette Mosbacher.

W uroczystościach wzięli udział polscy ministrowie na czele z premierem. Mateusz Morawiecki przekonywał, że jego rząd zrobi wszystko, by „umacniać i cementować polsko-amerykańską przyjaźń”.

– Ten sojusz nie jest przeciwko komuś; jest dla kogoś, to jest najważniejsze. Jest dla wolnego świata, dla pokoju, dla dobrobytu – powiedział premier.

Do uczestników gali list skierował prezydent Andrzej Duda. „Cieszymy się silnym polsko-amerykańskim partnerstwem opartym na wspólnych interesach i więzi transatlantyckiej” – napisał prezydent.

W liście odczytanym przez szefa gabinetu prezydenta Krzysztofa Szczerskiego prezydent przypomniał, że USA było jednym z pierwszych mocarstw, które w 1919 r. uznały niepodległość Polski.

„100 lat od tamtych wydarzeń cieszymy się silnym polsko-amerykańskim partnerstwem opartym na wspólnych interesach i nierozerwalnej więzi transatlantyckiej” – podkreślił prezydent w liście.

Podczas uroczystości wspomniano postaci, które przyczyniły się do tworzenia polsko-amerykańskich relacji dyplomatycznych; m. in. premiera Ignacego Jana Paderewskiego czy prezydenta Woodrowa Wilsona.

źródło:
Zobacz więcej