RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

News portalu tvp.info: wsparcie UE ws. polskiego konsula w Norwegii

Protest w Czechach (fot. arch.PAP/CTK Photo/Vit Simanek)

Jak się nieoficjalnie dowiedział portal tvp.info, we wtorek w Oslo doszło spotkania przedstawicieli dyplomacji krajów Unii Europejskiej, którzy rozmawiali ws. konsula Sławomira Kowalskiego. Władze norweskie żądają, by Warszawa odwołała polskiego dyplomatę przed końcem kadencji. Delegatura UE złożyła wniosek w norweskim MSZ o pilny briefing w tej sprawie.

Norwescy policjanci wyrzucili polskiego konsula. Chciał się spotkać z dzieckiem odebranym rodzicom

Norwescy urzędnicy i policjanci naruszyli prawo międzynarodowe uniemożliwiając polskiemu konsulowi Sławomirowi Kowalskiemu kontakt z małoletnim...

zobacz więcej

Sprawą zainteresowało się szereg krajów unijnych, m.in. Włochy, Węgry, Bułgaria, kraje bałtyckie czy Wielka Brytania. Wszystkie te kraje mają kłopot z cieszącym się złą sławą i mającym duże wpływy urzędem Barnevernet.

Konsul Sławomir Kowalski znany jest z walki z urzędem o prawa polskich dzieci. Przyczyną decyzji o wydaleniu miała być „niezgodna z rolą dyplomaty działalność konsula w kilku sprawach konsularnych, w tym jego niewłaściwe zachowanie wobec funkcjonariuszy publicznych”.

Udzielił pomocy 150 polskim rodzinom w związku ze sprawami o odebranie dzieci przez Barnevernet, czyli norweski urząd ochrony dziecka. Działalność tego urzędu została negatywnie oceniona przez Komisję Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu oraz polski Urząd do spraw Cudzoziemców. W tym ostatnim przypadku chodziło o udzielenie azylu na terytorium RP obywatelce Norwegii prześladowanej przez Barnevernet.

Latem 2018 r. polskojęzyczne media w Norwegii informowały o powstrzymaniu konsula Sławomira Kowalskiego przez norweską policję przed spotkaniem z małoletnim obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej. Sześciolatek był przetrzymywany w ośrodku Barnevernet wbrew decyzji kompetentnych w tej sprawie organów władzy w Norwegii.

Obecnie władze norweskie żądają, by Warszawa odwołała polskiego dyplomatę przed końcem kadencji. Jeśli polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie zrobi tego do 6 lutego, prawdopodobnie Norwedzy uznają go za persona non grata.

źródło:
Zobacz więcej