RAPORT

Kampania 2020

Wiceprezydent USA weźmie udział w konferencji bliskowschodniej w Warszawie

Wiceprezydent USA Mike Pence weźmie udział w konferencji bliskowschodniej (fot. Martin H. Simon - Pool/Getty Images)

Wiceprezydent USA Mike Pence przyleci w lutym do Warszawy, by wziąć udział w konferencji bliskowschodniej. Drugim etapem europejskiej podróży amerykańskiego wiceprezydenta będą Niemcy.

MSZ: Kilkadziesiąt państw chce uczestniczyć w konferencji bliskowschodniej

Kilkadziesiąt państw wyraziło gotowość uczestnictwa w konferencji nt. Bliskiego Wschodu, którą w połowie lutego w Warszawie wspólnie zorganizują...

zobacz więcej

Biały Dom oficjalnie poinformował, że Mike Pence przybędzie do Europy i w dniach 13-16 lutego odwiedzi Polskę i Niemcy. Jako pierwsza wiadomość podała na Twitterze korespondentka TVP w USA Zuzanna Falzmann.

Podczas wizyty w Warszawie wiceprezydent USA wygłosi główne przemówienie na organizowanej wspólnie przez Polskę i Stany Zjednoczone konferencji ministerialnej w sprawie pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. „Wiceprezydent będzie mówił o współpracy z naszymi partnerami na rzecz budowy silnego, bezpiecznego i stabilnego ekonomicznie Bliskiego Wschodu” – napisano w komunikacie.

Biały Dom poinformował, że wiceprezydent będzie też rozmawiał z polskimi władzami na temat relacji dwustronnych, przede wszystkim współpracy energetycznej, wojskowej i gospodarczej. W skład amerykańskiej delegacji wejdzie także sekretarz stanu Mike Pompeo.

Drugim etapem europejskiej podróży amerykańskiego wiceprezydenta będą Niemcy. Mike Pence weźmie tam udział w Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, gdzie wygłosi przemówienie oraz odbędzie serię spotkań bilateralnych. Spotkanie ministerialne poświęcone budowaniu pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie będzie organizowane wspólnie przez Polskę i Stany Zjednoczone. Gotowość wzięcia w nim uczestnictwa wyraziło kilkadziesiąt państw – podały służby prasowe MSZ. Wśród tematów spotkania będzie m.in. proliferacja broni rakietowej.

źródło:
Zobacz więcej