RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Nergal oskarżony o obscenę. Znieważył krucyfiks

Grozi mu do dwóch lat pozbawienia wolności (fot. Getty Images/ Andrea Friedrich)

Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Śródmieście wniosła akt oskarżenia przeciwko Adamowi D. ps. „Nergal” w związku ze znieważeniem przez muzyka krucyfiksu. Zarzut dotyczy filmu, który w 2018 r. pojawił się na oficjalnym profilu muzyka na portalu społecznościowym.

Zbrodnia bez winnych. 30 lat temu bezpieka zamordowała ks. Suchowolca

Dokładnie 30 lat temu, 30 stycznia 1989 roku, został zamordowany przez komunistyczną bezpiekę ks. Stanisław Suchowolec, kapelan białostockiej...

zobacz więcej

Wskutek głosów protestu muzyk usunął materiał filmowy z sieci.

Nergal umieścił w Internecie bulwersujący film pod pozorem złożenia życzeń na Dzień Kobiet. Na nagraniu publicznie znieważył on przedmiot czci religijnej (krzyż z wizerunkiem ukrzyżowanego Chrystusa) poprzez umieszczenie go na sztucznych męskich genitaliach. D. został oskarżony o obrazę uczuć religijnych. Grozi mu do dwóch lat pozbawienia wolności.

– Analiza materiału dowodowego bezsprzecznie dowodzi, że oskarżony Adam D. „Nergal” dopuścił się publicznej obrazy uczuć szeregu pokrzywdzonych osób. Zachowanie muzyka w oczywisty sposób zmierzało do wywołania przykrości osób wierzących. Adam D. dążył do jak najszerszego odbioru nagranego przez niego filmu, stąd umieścił go w sieci pod pozorem chęci złożenia życzeń kobietom w dniu ich święta. Jego zachowania nie należy w ogóle traktować jako aktu wpisującego się w działania artystyczne, bowiem nosiło znamiona oczywistej i mało wyrafinowanej prowokacji – mówi adwokat dr Bartosz Lewandowski, dyrektor Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris i pełnomocnik jednego z pokrzywdzonych.

Prawnicy Instytutu złożyli już w Sądzie Rejonowym oświadczenia o przystąpieniu do postępowania w charakterze oskarżyciela posiłkowego.

To kolejna sprawa, w której Adam D. został oskarżony o popełnienie przestępstwa obrazy uczuć religijnych. W 2007 r. muzyk w trakcie koncertu podarł Biblię, krzycząc obraźliwe hasła. Prawnicy Ordo Iuris biorą obecnie udział w postępowaniu, w którym muzyk został oskarżony o znieważenie godła Rzeczypospolitej Polskiej.

źródło:
Zobacz więcej