Witold Bańka kandydatem Europy na szefa Światowej Agencji Antydopingowej

Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka (fot. www.gov.pl)

W środę w Strasburgu Komitet Rady Europy ds. WADA, odpowiedzialny za sprawy antydopingowe, zdecydował, że minister sportu i turystyki Witold Bańka będzie kandydatem na szefa Światowej Agencji Antydopingowej – poinformowała rzeczniczka resortu Anna Ulman. – To jest nie tylko wielki dzień dla mnie, ale i dla Polski. To wielka szansa, przed którą stoimy – powiedział minister.

MKOl żąda od Rosji zwrotu 24 medali olimpijskich

Międzynarodowy Komitet Olimpijski zażądał od Rosji zwrotu 24 medali. Nagrody zostały odebrane rosyjskim sportowcom w związku ze stosowaniem przez...

zobacz więcej

– Wygraliśmy zdecydowaną większością głosów – poinformowała rzeczniczka.

Oficjalnie wybór następcy Craiga Reedie'ego, który kieruje organizacją jako przedstawiciel ruchu olimpijskiego, odbędzie się na listopadowym kongresie tej organizacji w Katowicach. Jednak zgodnie z zasadą rotacyjnej prezydentury powinien nim zostać kandydat wyłoniony przez rządy krajów.

Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) powstała w listopadzie 1999 r. jako niezależna fundacja pod przewodnictwem MKOl. Dwa lata później przeniosła się ze Szwajcarii do Kanady. Jej celem jest walka z niedozwolonym wspomaganiem w sporcie, m.in. poprzez opracowywanie i ustalanie przepisów oraz procedur antydopingowych. Poza tym m.in. publikuje listę substancji zakazanych i wydaje akredytacje dla krajowych laboratoriów antydopingowych.

– Polska wygrała w spektakularnym stylu, bo w pierwszej turze. Bardzo duże poparcie, bardzo silny mandat i wsparcie od wielu państw członkowskich Rady Europy. To jest wielki honor, wieli zaszczyt dla mnie no i też wielka odpowiedzialność – powiedział w Strasburgu Polskiemu Radiu Witold Bańka.

Podziękował też ministrom krajów Europy za „ogromny kredyt zaufania”.

– To jest nie tylko wielki dzień dla mnie, ale i dla Polski. To wielka szansa, przed którą stoimy. Przed nami kolejny krok. W maju rządy wybiorą oficjalnego prezydenta WADA. Przed nami długie, żmudne negocjacje z innymi kontynentami, ale ten mandat, czyli wsparcie całej Europy, jest naprawdę bardzo silny – wskazał.

źródło:

Zobacz więcej