RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Inwestycja Srebrnej blokowana ze względów politycznych. MJN pokazało dowód

Inwestycja Srebrnej była blokowana przez władze Warszawy ze względów politycznych – powiedział w Sejmie Patryk Jaki. "Kaczyński nie dostał, inni dostali" - pisze stowarzyszenie "Miasto Jest Nasze" i przedstawia dowody.

Rzeczniczka rządu: Zawiadomienie do prokuratury ws. prezesa PiS to kolejna forma ataku politycznego

– Prezes Jarosław Kaczyński jest osobą publiczną i parlamentarzystą od wielu lat. Składa stosowne dokumenty i oświadczenia majątkowe. Jest pod...

zobacz więcej

„Gazeta Wyborcza” opublikowała we wtorek stenogram rozmowy m.in. z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, którą nagrał austriacki biznesmen Gerald Birgfellner. Dotyczyła ona planów budowy w Warszawie dwóch wieżowców przez powiązaną ze środowiskiem Prawa i Sprawiedliwości spółkę Srebrna.

Z nagrania wynika, że projekt budowy został wstrzymany ze względu na nieprzychylność władz Warszawy. – Być może wystąpimy w tej sprawie z roszczeniami do miasta i indywidualnie do pani Gronkiewicz-Waltz czy do tych polityków, którzy się nam odgrażali, że nigdy nie pozwolą. Bo mam na to świadków. Poseł [Marcin] Kierwiński [mówił] "niczego tu nie wybudujecie" – ujawnił swoim rozmówcom 27 lipca 2018 r. Jarosław Kaczyński. 

Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki powiedział dziennikarzom w Sejmie, że inwestycja Srebrnej była blokowana przez władze Warszawy „ze względów politycznych”. – Dlaczego blokowana jest inwestycja (…) akurat dlatego, że może być kojarzona z określoną partią, a wokół powstaje pełno wieżowców? – pytał, dodając, że według niego zgody na budowę wielu inwestycji w Warszawie były wydawane „za łapówki”.


– Gdybym został prezydentem Warszawy, nie miałoby dla mnie znaczenia, czy składałaby wniosek o budowę swojej nieruchomości osoba związana z PO czy PiS-em. Wszystkich traktowałbym równo, a niestety dzisiaj w Warszawie tak nie jest – oświadczył.

Stowarzyszenie "Miasto Jest Nasze" otwarcie krytykujące partię rządzącą sprawdziło decyzje warszawskiego rządzonego przez Platformę Obywatelską dotyczące wieżowców w okolicy tego, gdzie miał powstać budynek Srebrnej. – Coś nie mogliśmy uwierzyć w te deklaracje polityków PO, że „nie wydaliby zgody na taki budynek w tej okolicy”. Więc sprawdziliśmy: Ratusz w ostatnich latach wydał „wuzetki” na 5 innych wieżowców w okolicy Srebrnej (...) Miasta powinny rozwijać się w sposób zrównoważony, a nie według decyzji politycznej tego, kto akurat rządzi – pisze MJN i opublikowało grafikę, na której przedstawiono wieżowce w bliskiej odległości ul. Srebrnej, na które miasto – w przeciwieństwie do tej jednej inwestycji spółki Srebrna – wydało zgodę na ich budowę.

źródło:

Zobacz więcej