Opóźnienia płatności zmorą firm. „Najbardziej narażona jest branża handlowa”

Zażyłe relacje z odbiorcami towarów najbardziej szkodzą firmom handlowym (fot. REUTERS/Soe Zeya Tun)

To nie nowa firma, ale wieloletni partner biznesowy najczęściej nie płaci dostawcom na czas; na opóźnienia płatności najbardziej narażona jest branża handlowa i firmy mające ponad 50 kontrahentów – wynika z badania Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wśród mikro-, małych i średnich firm.

NBP przeleje miliardy zł do budżetu państwa

NBP prawdopodobnie przeleje do budżetu kilka mld zł. Najpierw jednak sprawozdanie finansowe banku centralnego musi zostać zaopiniowane przez...

zobacz więcej

„Przedsiębiorcy informują, że firmami najczęściej opóźniającymi płatności są ich stali klienci, z którymi współpracują dłużej niż trzy lata (47,8 proc.). Wyniki badania nie pozostawiają wątpliwości - im dłuższe relacje, tym mniejsza solidność płatnicza odbiorców. Ryzyko dodatkowo idzie w górę przy wyższej liczbie kontrahentów, przekraczającej 50 firm” – wskazano w badaniu.

Zażyłe relacje z odbiorcami towarów najbardziej szkodzą firmom handlowym – 60 proc. partnerów spóźniających przelew za towar współpracuje z przedstawicielem z tej branży od co najmniej trzech lat. W przypadku branż usługowej i produkcyjnej dłuższy staż ma ok. 40 proc. niesolidnych płatników.

Według badania nie oznacza to jednak, że można z pełnym zaufaniem podejść do pierwszej transakcji. „Szczególnie w usługach aż jedna czwarta kontrahentów ma problem z terminowym ściągnięciem płatności za pierwszą umowę; z kolei producentom opóźnia lub nie płaci wcale za pierwszą dostawę co dziesiąty odbiorca” – wyjaśniono.

Jak powiedział prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak, nowi kontrahenci są zazwyczaj sprawdzani bardziej skrupulatnie.

„Wieloletnich odbiorców monitoruje się mniej, bo z czasem rośnie zaufanie. Na dodatek za większym zaufaniem idzie też większa elastyczność działania i jak pokazuje praktyka, nie zawsze się to dobrze kończy. Wieloletnia współpraca miewa najgorszy finał w handlu, gdzie aż 6 na 10 niesolidnych kontrahentów może się pochwalić ponadtrzyletnimi relacjami z wierzycielem” – podkreślił prezes BIG InfoMonitor. Dodał, że „nieco lepiej” sytuacja wygląda w produkcji i usługach.

Tańszy prąd dla e-autobusów. „Kolejarze nie chcą być gorsi”

Resort energii proponuje preferencyjne taryfy dla publicznego transportu drogowego, co ma zachęcić do rozwoju elektromobilności – informuje „Puls...

zobacz więcej

BIG InfoMonitor zwraca uwagę, że przedsiębiorcy coraz częściej zdają sobie sprawę, że współpraca oparta na zaufaniu ze znanymi już sobie firmami wcale nie gwarantuje wpływu na konto na czas. Na pytanie: „Który sposób zapobiegania opóźnieniom i weryfikacji kontrahenta jest najskuteczniejszy?”, relacje ze stałymi partnerami biznesowymi wymienił w badaniu co sześćdziesiąty ankietowany (1,6 proc.). Najbardziej ceniona jest w takich sytuacjach opinia zaprzyjaźnionych firm (39,7 proc.), przypominanie o płatności przed terminem (35,5 proc.) oraz korzystanie z rejestru dłużników BIG (23,4 proc.).

W opinii badanych przedsiębiorców przydatne jest również sprawdzanie informacji w internecie (16,3 proc.) i korzystanie z raportów wywiadowni gospodarczej (11,4 proc.).

Badanie „Skaner MŚP, wśród mikro, małych i średnich firm” przeprowadził na zlecenie BIG InfoMonitor Instytut Badań i Rozwiązań B2B Keralla Research na próbie 500 firm sprzedających z odroczonym terminem płatności, techniką wywiadów telefonicznych w październiku 2018 r.


Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor prowadzi Rejestr Dłużników BIG. Działając w oparciu o Ustawę o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych przyjmuje, przechowuje i udostępnia informacje gospodarcze o przeterminowanym zadłużeniu osób i firm.

źródło:

Zobacz więcej