Szczyt państw południowej Europy. „Powinna móc obronić się sama”

Przywódcy Francji, Grecji, Malty, Włoch, Portugalii, Hiszpanii i Cypru obradowali w Nikozji (fot. PAP/EPA/KATIA CHRISTODOULOU)

Migracja i bezpieczeństwo były głównymi tematami szczytu państw południowych Unii Europejskiej w Nikozji na Cyprze. Wzięli w nim udział przywódcy siedmiu krajów śródziemnomorskich: Francji, Grecji, Malty, Włoch, Portugalii, Hiszpanii i Cypru, którzy podpisali wspólną deklarację.

Szef MSZ Węgier: Droga do silnej UE prowadzi przez silne państwa narodowe

– Soros jest za sprowadzeniem milionów imigrantów do Europy i nie zgadza się z ideami, które prezentują rządy Polski i Węgier, przywiązujące...

zobacz więcej

Prezydent Cypru Nikos Anastasiadis powiedział, że na szczycie omówiono największe wyzwania dla Unii Europejskiej. Chodzi m.in. o migrację, bezpieczeństwo energetyczne, reformy strefy euro, zmiany klimatyczne oraz brexit. Dyskutowano też o sprawach regionalnych.

Premier Portugalii Antonio Costa stwierdził, że nadszedł czas na reformy w Europie. Zaznaczył, że w kwestii migracji należy unikać podziału krajów europejskich i rozmawiać z tymi, które borykają się z napływem imigrantów. Podkreślił, że każdy statek przypływający do Włoch to problem dla całej Europy. Według premiera Włoch Giuseppe Contego potrzebna jest wspólna wizja w sprawie migracji. Mówił, że do tej pory nie rozwiązano głównych problemów krajów południowych.

Prezydent Francji Emmanuel Macron przekonywał, że Europa powinna móc obronić się sama, dlatego ważne jest wzmocnienie sektora obronnego. Dodał, że zbliżające się wybory do Parlamentu Europejskiego są ważniejsze niż kiedykolwiek.

źródło:
Zobacz więcej