RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Gowin o doniesieniach „GW”: Normalne negocjacje biznesowe, nie ma tam nic nadzwyczajnego

– Doniesienia wtorkowej „Gazety Wyborczej” dotyczące rozmowy m.in. prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z austriackim biznesmenem Geraldem Birgfellnerem to zapis normalnych negocjacji biznesowych, nie ma tam absolutnie nic nadzwyczajnego – ocenił we wtorek wicepremier Jarosław Gowin.

Powietrze zeszło z balonika. Po lekturze „sensacyjnego” tekstu „GW” o Kaczyńskim

Od poniedziałku polityczny świat żył zapowiedzią „bomby, która zmiecie PiS z powierzchni ziemi”, kolportowaną przez tzw. dziennikarzy „GW” i...

zobacz więcej

„Gazeta Wyborcza” opublikowała we wtorek stenogram nagrania rozmowy m.in. prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z austriackim biznesmenem Geraldem Birgfellnerem, która dotyczy planów budowy w Warszawie dwóch wieżowców przez powiązaną z jego środowiskiem spółkę Srebrna.

Ujawniona rozmowa odbyła się 27 lipca 2018 r. w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie. Wzięli w niej udział Jarosław Kaczyński, jego brat cioteczny Grzegorz Tomaszewski, austriacki biznesmen Gerald Birgfellner, powiązany rodzinnie z prezesem PiS, i jego wspólniczka, pełniąca jednocześnie rolę tłumaczki.

Gazeta podaje, że Austriak był od 2017 r. zaangażowany w projekt budowy dwóch 190-metrowych wieżowców. Całkowite wynagrodzenie Austriaka, po wybudowaniu „dwóch wież”, miało wynosić 3 proc. wartości inwestycji, czyli ok. 9 mln euro (ok. 39 mln zł). Po wstrzymaniu inwestycji przez Kaczyńskiego zarząd spółki odmówił Birgfellnerowi zapłaty za jego pracę. Austriak udał się do Kaczyńskiego, z którym w sprawie projektu spotykał się od maja 2017 roku 16 razy – czytamy.

– To jest zapis normalnych negocjacji biznesowych. Nie ma tam absolutnie nic nadzwyczajnego – powiedział we wtorek w radiowej Jedynce wicepremier Jarosław Gowin pytany o doniesienia „Gazety Wyborczej”.

Jego zdaniem jeżeli coś w tym zapisie jest politycznie przełomowego, „to ta przełomowość polega na tym, że »Gazeta Wyborcza« i Roman Giertych zaangażowali się z wielką determinacją, żeby przekonać Polaków, że Jarosław Kaczyński zna się na biznesie i jest uczciwym człowiekiem”.

– Ale powiedzmy sobie, że jedno i drugie jest newsem co najwyżej na miarę „Gazety Wyborczej” – podkreślił Gowin.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej