Odprawa bagażowa w pociągu do Centralnego Portu Komunikacyjnego

Centralny Port Komunikacyjny ma być gotowy w 2027 roku (fot. Pixabay/Skitterphoto)

15 minut z Warszawy, 2-2,5 godziny z największych miast w Polsce, odprawa bagażowa w pociągu – tak ma wyglądać podróż koleją do Centralnego Portu Komunikacyjnego. Plany przedstawiła „Gazeta Polska Codziennie”.

Eksperci: CPK to szansa przesunięcia centrum ruchu lotniczego z Europy Zachodniej na wschód

Brak Centralnego Portu Komunikacyjnego, a nie jego budowa, wiązałby się z utratą szans rozwoju Polski, a także samej Warszawy, uważają eksperci...

zobacz więcej

– Ten projekt to dla Grupy PKP szansa i wyzwanie, bo CPK to będzie najważniejszy węzeł kolejowy w Polsce – ocenili eksperci, którzy brali udział w panelu „CPK, czyli skok w przyszłość” odbywającym się podczas I Kongresu Rozwoju Kolei.

Uruchomienie Centralnego Portu Komunikacyjnego „Solidarność” w Baranowie koło Grodziska Mazowieckiego zaplanowane jest na koniec 2027 r. To ma być nie tylko największe lotnisko, ale też najważniejszy węzeł kolejowy w Polsce – zwrócono uwagę.

– Centralny Port Komunikacyjny nie wydarzy się bez kolei w takim samym stopniu, jak nie wydarzy się bez lotnictwa. To są dwa komponenty wzajemnie się uzupełniające, wzajemnie się dopełniające – podkreślił Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego. Dlatego będą budowane nowe szlaki kolejowe i modernizowane te istniejące.

Inwestycje te mają doprowadzić do dobrego skomunikowania CPK. – Zakładamy, że dojazd pociągiem ze stolicy do CPK będzie zajmował 15 minut. To jest realne – przekonywał Krzysztof Mamiński, prezes PKP SA.

źródło:
Zobacz więcej