RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

CBS News nazwało Auschwitz-Birkenau „polskim obozem śmierci”

Kilka godzin po opublikowaniu wpisu przez CBS News zareagował konsulat generalny RP w Nowym Jorku (fot. REUTERS/Shannon Stapleton)

O „polskim obozie śmierci” napisała amerykańska stacja CBS News w relacji na Twitterze, poświęconej obchodom 74. rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Zareagował konsulat RP w Nowym Jorku.

Znów „polskie obozy śmierci” w „USA Today”. Ambasada RP zaprotestowała

Ambasada RP w Waszyngtonie zaprotestowała przeciwko użyciu przez amerykański dziennik „USA Today” określenia „polskie obozy śmierci”. Gazeta szybko...

zobacz więcej

Na koncie stacji na Twitterze pojawiło się niespełna 40-sekundowe nagranie z tego wydarzenia; widać na nim m.in. teren byłego obozu z lotu ptaka, a także fragmenty uroczystości z udziałem ocalałych więźniów; słychać fragment przemówienia polskiego premiera Mateusza Morawieckiego.

Klip opatrzono wpisem: „Nigdy nie zapomnimy – w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu ocalali wrócili do obozu śmierci 74 lata po jego wyzwoleniu”. Zamieszczono też link do rozmowy CBS News z Nicholasem Wintonem, Brytyjczykiem, który w 1939 roku uratował życie kilkuset żydowskich dzieci, organizując ich transport z okupowanej przez III Rzeszę niemiecką Czechosłowacji do Wielkiej Brytanii.

W samym nagraniu pojawiają się napisy, z których pierwszy głosi, że „dziesiątki byłych więźniów Auschwitz powróciły do polskiego obozu śmierci na obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu”. Potem przypomniano, że obóz wyzwoliła Armia Czerwona oraz że zginęło w nim ponad 1,1 mln ludzi.

Kilka godzin po opublikowaniu wpisu przez CBS News zareagował konsulat generalny RP w Nowym Jorku, prosząc stację o „zwrócenie uwagi na relację błędnie nazywającą niemieckie nazistowskie obozy śmierci w okupowanej Polsce »polskimi«”. Dodano też link do nagrania zamieszczonego na Twitterze polskiej ambasady w Waszyngtonie, w którym przybliżona została historia hitlerowskich podbojów i okupacji w krajach europejskich podczas II wojny światowej oraz stworzonego przez III Rzeszę systemu obozów pracy, koncentracyjnych i zagłady, m.in. w okupowanej Polsce. W materialne wyjaśniono, że z tego powodu nie można mówić o „polskich obozach” i podkreślono, że „używanie wprowadzającego w błąd języka przesłania tragedię milionów ofiar Holokaustu”. – To nie kwestia tylko semantyki, to kwestia historycznej uczciwości i dokładności. Słowa mają znaczenie (...) – przekonuje, w języku angielskim, lektor w nagraniu.

źródło:

Zobacz więcej