RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Dziś w Teatrze Telewizji premiera „Wesela” według S. Wyspiańskiego

Sto lat po odzyskaniu niepodległości Teatr Telewizji pokaże „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego (fot. TVP)
Sto lat po odzyskaniu niepodległości Teatr Telewizji pokaże „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego (fot. TVP)

Sto lat po odzyskaniu niepodległości Teatr Telewizji pokaże „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego. Reżyser spektaklu podkreśla, że pokazując ten symboliczny utwór, chce zachęcić widzów do analizy współczesności.

Ukradziono drzwi z pracą Banksy'ego poświęconą ofiarom zamachów w Paryżu

Nieznani sprawcy ukradli drzwi przeciwpożarowe z budynku teatru Bataclan w Paryżu, na których widniała praca brytyjskiego artysty street-artu...

zobacz więcej

– Wesele powinno być jak burza, jak okropny sen, jak koszmar, z którego musimy się obudzić mądrzejsi i piękniejsi. Wychowując następne pokolenia, powinniśmy wziąć pod uwagę popełnione wcześniej błędy – powiedział Wawrzyniec Kostrzewski i podkreślił, że w „Weselu” zapisana jest nie tylko przestroga, lecz również nadzieja.

Aktorka Halina Łabonarska kreująca rolę Chochoła zaznaczyła, że „Wesele” opowiada o tym, co gorzkie, trudne i wzniosłe w polskiej historii.

– To jest dosyć ostre przedstawienie naszej rzeczywistości, naszej, a nie tej sprzed stu lat. Powinniśmy siebie zobaczyć w tym, co nam chciał kiedyś powiedzieć Wyspiański. On jest niezwykle aktualny. „Wesele” powinno nas zaboleć, dotknąć, natomiast my powinniśmy nieustannie się zastanawiać: kim jesteśmy i dlaczego jesteśmy tak podzieleni?” – dodała Halina Łabonarska.

Autorem zdjęć jest Adam Bajerski, muzykę napisali: Barbara Derlak, Piotr Łabonarski oraz Tomasz Waldowski. W obsadzie aktorskiej znaleźli się między innymi: Grzegorz Małecki, Dominika Kluźniak, Halina Łabonarska, Marian Opania, Piotr Cyrwus, Adam Ferency, Agnieszka Suchora, Olga Sarzyńska oraz Piotr Adamczyk.

Premiera „Wesela” w TVP1 28 stycznia o godz. 21:00.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej