Gołoledź niemal w całym kraju. IMGW ostrzega

Zaleca się ostrożność oraz śledzenie komunikatów i sytuacji pogodowej (fot. arch. PAP/Bartłomiej Zborowski)

Poniedziałek zapowiada się pochmurny z większymi przejaśnieniami. Miejscami pojawią się opady deszczu ze śniegiem i deszczu, na północnym wschodzie w centrum oraz na południu opady marznącego deszczu lub mżawki. IMGW ostrzega przed marznącymi opadami, które mogą powodować gołoledź niemal w całym kraju.

W Polsce zimuje coraz więcej bocianów

W Polsce z roku na rok przybywa zimujących bocianów – wynika z danych zebranych przez Fundację Przyrodniczą Pro Natura. Pięć lat temu – według...

zobacz więcej

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w poniedziałek rano wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed marznącymi opadami, które mogą powodować gołoledź, w województwach: pomorskim, warmińsko-mazurskim, mazowieckim, kujawsko-pomorskim, zachodniej części podlaskiego, łódzkim, wschodniej części wielkopolskiego, dolnośląskim, opolskim, śląskim i zachodniej części małopolskiego.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewidywane warunki sprzyjają wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. IMGW zaleca ostrożność oraz śledzenie komunikatów i sytuacji pogodowej.

W poniedziałek będzie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami opady deszczu ze śniegiem i deszczu, na północnym wschodzie w centrum oraz miejscami na południu opady marznącego deszczu lub mżawki powodujące gołoledź. W górach opady śniegu.

Temperatura maksymalna od -1°C na północnym wschodzie i na Podhalu do 4°C na południowym zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków południowych. W górach porywy wiatru do 70 km/h i tam zawieje i zamiecie śnieżne.

Wszystkie drogi krajowe są przejezdne – podała w poniedziałek rano Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Na Mazowszu występują opady śniegu; deszczu - w woj. pomorskim, opolskim, zachodniopomorskim, dolnośląskim i lubuskim. Na drogach krajowych pracuje 390 pojazdów do zimowego utrzymania.

źródło:

Zobacz więcej