RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

W 2018 r. najwięcej ataków antysemickich od lat. Nasilenie szczególnie we Francji i Wielkiej Brytanii

Izraelski raport wskazuje na wysoki poziom antysemityzmu „na ulicach, w internecie i na arenie politycznej”. Na zdjęciu zdewastowany żydowski cmentarz w Herrlisheim pod Strasburgiem (fot. REUTERS/Vincent Kessler)

W 2018 roku na świecie odnotowano największą od lat 90. liczbę wystąpień antysemickich – stwierdza raport przedstawiony w niedzielę na posiedzeniu rządu Izraela w związku z Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Centrum Wiesenthala opublikowało ranking antysemitów. Wśród „wyróżnionych” znany muzyk

Centrum Szymona Wiesenthala opublikowało ranking antysemitów 2018 r. Na dziesiątym miejscu znalazł się tam Roger Waters, wokalista nieistniejącego...

zobacz więcej

Raport ministerstwa ds. diaspory wskazuje na rekordowo wysoki poziom antysemityzmu „na ulicach, w internecie i na arenie politycznej”, stwierdzając, że większość incydentów była inspirowana przez neonazistów i białych supremacjonistów.

Jak podkreślono, w 2018 roku w trzech atakach antysemickich zginęło 13 Żydów, najwięcej od ataków na wspólnotę żydowską w Argentynie w latach 90.

– Do naszych obowiązków należy pomoc milionom naszych braci i sióstr w diasporze, którzy narażeni są na coraz liczniejsze antysemickie działania – oświadczył szef resortu Naftali Bennett, informując o 70-procentowym wzroście przestępstw popełnianych z nienawiści przeciwko Żydom.

Do największej ich liczby – stwierdza raport – doszło w okresie urzeczywistniania polemicznej decyzji o przeniesieniu w maju ambasady USA z Tel Awiwu do Jerozolimy i odkąd w marcu ub. roku rozpoczął się „Wielki Marsz Powrotu”, w którym uczestniczą co tydzień w Strefie Gazy tysiące Palestyńczyków, demonstrując na rzecz „prawa do powrotu na ziemie utracone na rzecz Izraela”.

Sondaż w UE: Antysemityzm najczęstszy w Niemczech

Agencja Praw Podstawowych UE (FAR) przeprowadziła badanie w 12 krajach Wspólnoty, z którego wynika, że zjawisko antysemityzmu wyraźnie narasta....

zobacz więcej

Raport przedstawia wyniki sondaży zrealizowanego przez Unię Europejską, które pokazują, że 85 proc. Żydów europejskich uważa, iż antysemityzm jest w ich kraju problemem, i sygnalizuje, że o 80 procentach incydentów władze danego kraju nie zostały poinformowane.

Dokument wskazuje też na wzrost nasilenia tego rodzaju ataków we Francji, gdzie ich liczba w ostatnich latach malała. Jednocześnie sygnalizuje, że zjawisko to osiągnęło historyczne apogeum w Wielkiej Brytanii, i zaznacza, że antysemityzm pojawił się także w brytyjskiej Partii Pracy.

– Szczególnie w tym tygodniu, gdy świat obchodzi Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, zwracam się do rządów z prośbą o działanie: uwolnijcie swe społeczeństwa od antysemityzmu i podejmijcie skuteczne kroki przeciwko zjawisku nienawiści wobec Żydów – zaapelował Bennett.

źródło:

Zobacz więcej