RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ukradziono drzwi z pracą Banksy'ego poświęconą ofiarom zamachów w Paryżu

Nieznani sprawcy ukradli drzwi przeciwpożarowe z budynku teatru Bataclan w Paryżu, na których widniała praca brytyjskiego artysty street-artu Banksy'ego. W ten sposób upamiętnił on ofiary zamachu islamskich terrorystów w tym teatrze – jednego z serii ataków, do jakich doszło 13 listopada 2015 roku.

Majątek za graffiti Banksy’ego. „Kosztowało mnie to sześciocyfrową sumę”

Graffiti tajemniczego twórcy street artu Banksy'ego – przedstawiające dziecko cieszące się spadającym śniegiem, który w rzeczywistości jest...

zobacz więcej

Jak informuje paryska policja, drzwi z malowidłem zniknęły w nocy z piątku na sobotę. Zostały po prostu odcięte od framugi. Według pierwszych informacji, złodzieje podjechali furgonetką i zabrali wycięte drzwi.

W czerwcu ubiegłego roku Banksy wykonał na ulicach Paryża kilka murali w hołdzie ofiarom zamachów z 2015 roku. Ten z drzwi w sali Bataclan przedstawiał postać kobiety owiniętej chustą, w modlitewnej, żałobnej pozie.

„Dziś jesteśmy głęboko wzburzeni. Praca Banksy'ego, symbol zadumy, należący do wszystkich – mieszkańców, paryżan i obywateli świata – została nam odebrana” – napisano na Twitterze teatru Bataclan.

13 listopada islamscy terroryści dokonali skoordynowanego ataku w kilku miejscach Paryża. W krótkim odstępie czasu doszło do trzech eksplozji i sześciu strzelanin. Eksplozje miały miejsce przy Stade de France w dzielnicy Saint-Denis. Na stadionie był wówczas francuski prezydent Francois Hollande, który oglądał mecz towarzyski między drużynami Niemiec i Francji.

Najbardziej krwawa była strzelanina w teatrze Bataclan, gdzie terroryści wtargnęli podczas koncertu grupy rockowej Eagles of Death Metal i wzięli zakładników. Zabili tam 90 osób. Ogółem w zamachach śmierć poniosło 130 osób, ponad 300 zostało rannych.

Prace anonimowego artysty street-artu Banksy'ego są gratką dla kolekcjonerów. Ostatnio jego pracę wykonaną w jednym z miast przemysłowych Walii, przedstawiającą dziecko cieszące się ze śniegu, który w rzeczywistości był pyłem – zanieczyszczeniem powietrza, sprzedano za ponad 100 tysięcy funtów. W październiku sensacją stało się wydarzenie na jednej z aukcji, gdy praca Banksy'ego, zaraz po jej sprzedaży za prawie półtora miliona dolarów, uległa „samozniszczeniu”. Okazało się, że artysta w ramę wbudował niszczarkę do papieru.

źródło:
Zobacz więcej