Ziemię bombardują kosmiczne odłamki. „Częściej niż w czasie, gdy wyginęły dinozaury”

Ziemię bombardują kosmiczne odłamki. „Częściej niż 66 mln lat temu” (fot. Pixabay)

NASA prezentuje zaskakujące dane. Z informacji zebranych przez amerykańską agencję kosmiczną wynika, że liczba kolizji asteroid z Ziemią wzrosła trzykrotnie od czasu katastroficznego zderzenia sprzed 66 milionów lat – referuje portal dailystar.co.uk.

Zadziwiająca żywotność żab. Okazały się silniejsze niż dinozaury

66 milionów lat temu uderzenie gigantycznej asteroidy doprowadziło do wyginięcia dinozaurów. Jak wynika z ostatnich badań naukowych, przyczyniło...

zobacz więcej

– Skoro liczba uderzeń kosmicznych skał w Ziemię rośnie, to znaczy, że zwiększa się zagrożenie kolizji groźnej w skutkach – pisze autor artykułu. Jednak wśród obiektów trafiających w błękitną planetę przeważają skały „niewiarygodnie” małych rozmiarów – uspokaja.

Cytowany naukowiec, dr Thomas Gernon z Southampton University wyjaśnia, że Księżyc, nasz najbliższy w kosmosie „sąsiad” przyjmuje uderzenia tej samej „populacji asteroid”.

Dinozaury zabiła asteroida, nie lawa

W najnowszej edycji czasopisma „Science” 41 ekspertów z różnych krajów dokonało gruntownej analizy danych dotyczących przyczyny zagłady dinozaurów...

zobacz więcej

Na jego powierzchni, inaczej niż na Ziemi, ślady uderzeń – w postaci kraterów – widać jak na dłoni. Długo nie było możliwe ustalenie ich wieku. Pomogły w tym badania amerykańskiego urządzenia Lunar Reconnaissance Orbiter, który krążył wokół Księżyca, badając jego powierzchnię.

Jak ustalili naukowcy liczba asteroid uderzających w powierzchnię Księżyca, a zatem i Ziemi wzrosła dwu-, trzykrotnie ok. 290 mln lat temu, w erze paleozoicznej. Częstotliwość stała się 2,6-krotnie większa w porównaniu z przedziałem czasu pomiędzy 650 mln a 290 mln lat temu.

Naukowcy szacują, że „obszerne” uderzenie kosmicznego obiektu, widoczne na powierzchni ponad 1 km występowało na Ziemi raz na 3–5 mln lat – przed 90 mln lat. Teraz częstotliwość oceniana jest na ok. 1–2 razy na milion lat.Masowe wyginięcie roślin i zwierząt sprzed 66 milionów lat, podczas którego wymarło około 3/4 gatunków, w tym część dinozaurów, tylko do pewnego stopnia pozostaje niewiadomą. W zapisie geologicznym zdarzeniu temu odpowiada cienka warstwa osadów spotykana na całym świecie w skałach morskich i lądowych. Zawiera ona dużą ilość irydu, metalu rzadkiego w skorupie ziemskiej, obficie występującego zaś w planetoidach. Ogólnie przyjmuje się, że wymieranie to spowodowane zostało przez uderzenie masywnej planetoidy.

źródło:
Zobacz więcej