Cztery ugrupowania w Sejmie. Mocna pozycja Prawa i Sprawiedliwości

Z najnowszego sondażu pracowni Estymator dla dorzeczy.pl wynika, że Prawo i Sprawiedliwość w wyborach do parlamentu mogłoby liczyć na poparcie na poziomie 42,4 proc. Na PO chęć oddania głosu wyraziło 31,1 proc. respondentów. Jest to jeden z pierwszych sondaży po tragicznej śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

PiS złożył w Sejmie projekt noweli ws. jawności zarobków w NBP

PiS złożył w Sejmie projekt noweli ws. jawności wysokości wynagrodzeń w NBP – wynagrodzenia osób na kierowniczych stanowiskach w NBP nie będą mogły...

zobacz więcej

Z badania wynika, że do Sejmu RP weszłyby tylko cztery partie. Prawo i Sprawiedliwość uzyskałoby poparcie na poziomie 42,4 proc. Utrzymałoby tym samym dużą przewagę nad Platformą Obywatelską (31,1 proc.).

Na podium znalazłoby się również ugrupowanie Kukiz’15, na które swój głos oddałoby 8,6 proc. respondentów. Ostatnią partią, która dostałaby się do Sejmu byłoby Polskie Stronnictwo Ludowe z poparciem rzędu 6,8 proc.

Do sejmu nie weszłyby: Sojusz Lewicy Demokratycznej (4,8 proc.), Partia RAZEM (1,6 proc), partia Wolność (1,4 proc.), Nowoczesna (1,4 proc.) oraz ugrupowanie Teraz! (0,4 proc.). Półtora procent badanych wskazało odpowiedź „Inni”.

Do samodzielnego rządzenia potrzeba 231 posłów. Z sondażu przeprowadzonego na zlecenie portalu dorzeczy.pl wynika, że PiS uzyskałoby 234 mandaty.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 23-24 stycznia 2019 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1002 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI.

W zaprezentowanych wynikach uwzględniono tylko osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i wskazały na kogo.

źródło:
Zobacz więcej