RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Zmarł Michel Legrand. Skomponował muzykę m.in. do serialu „Było sobie życie”

Michele Legrand podczas próby przed koncertem w ramach Freedom Jazz Festival 2017 w Łodzi  (fot. arch. PAP/Grzegorz Michałowski)
Michele Legrand podczas próby przed koncertem w ramach Freedom Jazz Festival 2017 w Łodzi (fot. arch. PAP/Grzegorz Michałowski)

Najnowsze

Popularne

Michel Legrand, słynny francuski kompozytor filmowy, zmarł w nocy z piątku na sobotę w Paryżu w wieku 86 lat – poinformował w sobotę jego rzecznik prasowy. Był autorem muzyki m.in. do filmów „Parasolki z Cherburga” i „Panienki z Rochefort” reżysera Jacquesa Demy.

Nie żyje Ryszard Peryt. Reżyser, aktor i dyrektor Polskiej Opery Królewskiej miał 71 lat

Reżyser, dyrektor Polskiej Opery Królewskiej prof. Ryszard Peryt zmarł w nocy z 22 na 23 stycznia – poinformowała Polska Opera Królewska. Jako...

zobacz więcej

Legrand w czasie swej 60-letniej kariery skomponował muzykę do ponad 200 filmów, seriali, musicali. Był laureatem wielu międzynarodowych nagród; 13-krotnie nominowany do Oscara. Zdobył trzy statuetki – za muzykę do „Sprawy Thomasa Crowna”, „Lata roku 1942” i piosenkę do filmu „Yentl”. Otrzymał też 5 nagród Grammy.

14 razy był nominowany do nagrody Golden Globe, a także nagród i nominacji do Cesarów, BAFTA, czy Emmy.

Był twórcą oprawy muzycznej do filmu „Parasolki z Cherburga” z 1964 roku, za którą otrzymał Złotą Palmę na festiwalu filmowym w Cannes, a także muzyki do seriali animowanych z serii „Był sobie...”

Współpracował m.in. z Ray Charles'em, Orsonem Wellesem, Frankiem Sinatrą, Edith Piaf, a także twórcami francuskiej „Nowej Fali” – w tym z Jean-Luc Godardem, Agnes, Vardą i Claudem Chabrolem.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej