Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Norwescy policjanci wyrzucili polskiego konsula. Chciał się spotkać z dzieckiem odebranym rodzicom

Sławomirowi Kowalskiemu uniemożliwiono spotkanie z polskim obywatelem – dzieckiem odebranym polskim rodzicom (fot. youtube/OrdoIuris)

Norwescy urzędnicy i policjanci naruszyli prawo międzynarodowe uniemożliwiając polskiemu konsulowi Sławomirowi Kowalskiemu kontakt z małoletnim polskim obywatelem – podaje fundacja Ordo Iuris. Strona fundacji opublikowała nagranie, na którym policja interweniuje w trakcie pracy konsula.

MSZ: Nie ma podstaw do odwołania konsula Kowalskiego

– Pracę konsula Kowalskiego oceniamy jednoznacznie pozytywnie. Trudno komentować takie medialne enuncjacje – mówi w rozmowie z portalem tvp.info...

zobacz więcej

Norweskie władze zarzucają polskiemu konsulowi „agresywne utrudnianie pracy urzędników i nieposłuszeństwo wobec Policji”. Na materiale filmowym widać jednak interwencję norweskich policjantów, którzy uniemożliwili Kowalskiemu spotkanie z polskim obywatelem, dzieckiem odebranym polskim rodzicom. Następnie konsul został usunięty z lokalu.

Jak podaje strona Ordo Iuris, konwencja wiedeńska o stosunkach konsularnych zakłada, że konsul ma bezwzględne prawo porozumiewania się ze swymi rodakami – nawet więźniami i tymczasowo aresztowanymi. Konwencja gwarantować ma także nietykalność osobistą konsula – bez sądowej zgody policja nie może jej naruszać.

„Mamy do czynienia z poważnym incydentem ze strony norweskiej Policji i urzędników Barnevernet. To bezpośrednie naruszenie gwarantowanego prawem międzynarodowym statusu konsula, jego prawa do porozumiewania się z polskimi obywatelami i jego nietykalności osobistej. Pomimo świadomości tego zdarzenia i jego znaczenia, norweskie władze żądają usunięcia polskiego konsula z placówki, zarzucając mu »agresywne utrudnianie pracy urzędników oraz nieposłuszeństwo wobec Policji«. Sytuacja ma charakter bezprecedensowej prowokacji” – skomentował sytuację mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes Ordo Iuris i inicjator petycji „Stańmy murem za konsulem”.

Norweskie MSZ poinformowało w poniedziałek, że podjęło decyzję o wydaleniu z Norwegii polskiego konsula Sławomira Kowalskiego. Kowalski udzielił pomocy 150 polskim rodzinom w związku ze sprawami o odebranie dzieci przez norweskie Barnevernet, czyli norweski ośrodek zajmujący się ochroną praw dzieci.

Do sprawy odniósł się polski MSZ. – Jednoznacznie pozytywnie oceniamy działalność polskiego konsula w Norwegii Sławomira Kowalskiego na rzecz obrony interesów polskich rodzin; wezwanie do jego odwołania nie ma uzasadnienia – oświadczył dzień później wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.

Sławomir Kowalski, który jest kierownikiem wydziału konsularnego w ambasadzie RP w Oslo, udzielił pomocy 150 polskim rodzinom w związku ze sprawami o odebranie dzieci przez norweskie Barnevernet, czyli norweski ośrodek zajmujący się ochroną praw dzieci.

W 2016 r. Kowalski został Konsulem Roku w konkursie organizowanym przez polskie MSZ „za adekwatne działania i umiejętną współpracę ze stroną norweską w sprawach małoletnich obywateli polskich, znajdujących się pod opieką miejscowych służb socjalnych”.

źródło:
Zobacz więcej