Premier: Poprosiliśmy opozycję, żeby zaproponowała ekspertów ws. propozycji legislacyjnych

Udało nam się w wielu aspektach porozumieć; wyszliśmy naprzeciw kilku postulatom opozycji, dotyczących m.in. informacji w Sejmie i kontroli śledztwa ws. zabójstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza przez jego rodzinę – powiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z szefami klubów parlamentarnych.

Premier spotkał się z szefami klubów i kół parlamentarnych

zobacz więcej

W spotkaniu, które odbyło się w piątek w Sejmie na zaproszenie szefa rządu, wzięli udział m.in. przewodniczący klubu PiS Ryszard Terlecki i wiceszef tego klubu Krzysztof Jurgiel, przewodniczący klubu PO-KO Sławomir Neumann, lider PSL i szef klubu PSL-UED Władysław Kosiniak-Kamysz oraz poseł PSL Piotr Zgorzelski, szef klubu Nowoczesnej Paweł Pudłowski i posłanka Nowoczesnej Monika Rosa. Klub Kukiz'15 reprezentował poseł Tomasz Rzymkowski, a koło Wolni i Solidarni – Małgorzata Zwiercan.

Premierowi towarzyszyli: minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, minister zdrowia Łukasz Szumowski, minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński, rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska oraz szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Morawiecki na konferencji prasowej po spotkaniu podziękował przedstawicielom klubów, kół i partii, którzy przyjęli zaproszenie na spotkanie. Ocenił, że przebiegło ono spokojnie, a dyskusja była merytoryczna.

Premier podkreślił, że rozmowy dotyczyły tego, w jaki sposób zapobiegać takim sytuacjom, jak ta z 13 stycznia w przyszłości, kiedy – jak mówił – osoba „chora psychicznie, która jest recydywistą” wychodzi po odbyciu kary więzienia na wolność, a społeczeństwo chce mieć przekonanie, że ta osoba nie zagraża bezpieczeństwu.

Wyraził nadzieję, że uda się wypracować razem z opozycją „wspólną wersję regulacji prawnych”, które będą miały zapobiegać takim sytuacjom, jak atak na Pawła Adamowicza i doprowadzą do podniesienia poziomu bezpieczeństwa.

Jaki: Powołałem zespół, który przeanalizuje okoliczności śmierci Pawła Adamowicza

Powołałem zespół, który ma za zadanie dokonanie analizy zdarzenia oraz przedstawienie konstruktywnych wniosków po śmierci prezydenta Gdańska Pawła...

zobacz więcej

Szef rządu poinformował, że poprosił o zaprezentowanie rozwiązań w poszczególnych obszarach: ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę oraz ministra spraw wewnętrznych i administracji Joachima Brudzińskiego, którego zobowiązał też do przedstawienia „szczegółowego kalendarium zdarzeń, które prowadziły zdaniem podległych mu służb do tego tragicznego wydarzenia 13 stycznia” .

– To były bardzo ważne informacje, które stanowiły też podstawę do naszej dyskusji w kontekście propozycji, bardzo konkretnych propozycji legislacyjnych, które w fazie wstępnej zostały już wypracowane, zaprezentowane. Poprosiliśmy przedstawicieli opozycji, klubów, kół, żeby również zaproponowali swoich ekspertów. Zaprosimy także zajmujące się tą tematyką organizacje pozarządowe, również kluby i koła parlamentarne, opozycję by zaproponowała takie organizacje, z którymi współpracuje – zadeklarował szef rządu.

Premier stwierdził, że „państwa bardzo silne, dojrzałe, charakteryzuje jedna rzecz: otóż tam klasa polityczna, rządzący, potrafią się porozumieć czasami ponad bieżącymi sporami politycznymi, w sprawach, które są ważne dla społeczeństwa”. Ocenił, że na piątkowym spotkaniu wykonano „pierwszy dobry krok w tym kierunku” i wyraził życzenie, by temperatura sporu politycznego została obniżona.

– Cieszę się, że do takiego spotkania doszło, gdzie udało nam się w wielu aspektach porozumieć, a w niektórych pozostaliśmy przy swoich zdaniach – dodał Morawiecki.

Szef rządu podkreślał dobrą atmosferę rozmów z opozycją. Mówił, że uczestnicy spotkania podzielają opinię, że „konkurent polityczny, oponent, to nie jest wróg i trzeba umieć rozmawiać zarówno w świecie politycznym, jak i świecie mediów. (...) Liderzy opinii powinni nie tylko dbać o wszystkie wypowiadane przez siebie słowa, dokładnie je sprawdzać, ale i tonować debatę publiczną tam, gdzie jest to możliwe”.

Premier spotkał się z ministrami zdrowia, sprawiedliwości oraz spraw wewnętrznych i administracji

zobacz więcej

Poinformował, że strona rządowa „wyszła naprzeciw” kilku postulatom opozycji, dotyczącym m.in. przedstawienia informacji w Sejmie w związku ze śmiercią Pawła Adamowicza oraz zapewnienia kontroli śledztwa rodzinie zamordowanego prezydenta Gdańska.

– Wymieniliśmy się poglądami w tematach, co do których nie było konsensusu, ale chcę też podkreślić, że wyszliśmy naprzeciw kilku postulatom osób ze strony opozycji – czy to PO, czy Kukiz'15, czy przewodniczącego (PSL) Władysława Kosiniaka-Kamysza. To były takie postulaty, jak przede wszystkim to, aby na najbliższym posiedzeniu Sejmu doszło do przedstawienia szczegółowej informacji w tej sprawie i debaty – mówił Morawiecki.

Jak ocenił, uczestnicy spotkania dzielą przekonanie, że „poszczególne służby dochowują należytej staranności i postępowanie jest prowadzone pod szczególnym nadzorem”.

Morawiecki poinformował też, że w czasie spotkania Sławomir Neumann zaproponował zwiększenie kontroli ze strony pokrzywdzonych nad śledztwem dotyczącym morderstwa Pawła Adamowicza.

– I tutaj jest to decyzja prokuratora prowadzącego, ale w naszym przekonaniu nie powinno być żadnych przeszkód, żeby rodzina miała dostęp do akt, żeby było to bardzo transparentne, a w późniejszym etapie postępowania przed sądem, żeby był oskarżyciel posiłkowy również ze strony pokrzywdzonych, a więc tutaj także doszliśmy do konsensusu – powiedział premier.

źródło:

Zobacz więcej