RAPORT

Pogarda

Szef MSZ: Iran nie zostanie zaproszony do Warszawy

Jacek Czaputowicz powiedział Polskiemu Radiu, że rozmawiał o tej sprawie z prezydentem (fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET)
Jacek Czaputowicz powiedział Polskiemu Radiu, że rozmawiał o tej sprawie z prezydentem (fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET)

Najnowsze

Popularne

– Iran nie zostanie zaproszony na konferencję bliskowschodnią do Warszawy –  powiedział w specjalnym wywiadzie dla Polskiego Radia polski minister spraw zagranicznych. Jacek Czaputowicz jest jednym z polityków, którzy reprezentują Polskę na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos.

Andrzej Duda zaprosił do Polski prezydenta Brazylii

– Zaprosiłem pana prezydenta Jaira Bolsonaro do oficjalnej wizyty prezydenckiej w Polsce. Pan prezydent przyjął moje zaproszenie. Mam nadzieję, że...

zobacz więcej

W połowie lutego Stany Zjednoczone i Polska organizują w Warszawie międzynarodową konferencję na temat Bliskiego Wschodu. Jednym z jej głównych tematów ma być kwestia irańska.

W środę prezydent Andrzej Duda mówił w rozmowie z Polskim Radiem, że sprawa zaproszenia Iranu pozostaje otwarta. W czwartek szef polskiej dyplomacji oświadczył, że zaproszenia dla Iranu nie będzie, bo taka była umowa ze Stanami Zjednoczonymi, które współorganizują spotkanie w Warszawie.

„Iran nie zostanie zaproszony, to zostało ustalone, zresztą władze w Iranie zostały o tym poinformowane. Iran jest tutaj postrzegany jako pewien problem i ustaliliśmy, że ta konferencja, która będzie dotyczyć nie przede wszystkim Iranu, ale generalnie problemu zapewnienia pokoju na Bliskim Wschodzie, ona się odbędzie w grupie tych państw z regionu, a także głównych państw ze świata i z Unii Europejskiej” – oświadczył szef polskiej dyplomacji. Jacek Czaputowicz powiedział Polskiemu Radiu, że rozmawiał o tej sprawie z prezydentem. Jego zdaniem Andrzej Duda miał na myśli program konferencji, który pozostaje sprawą otwartą, a nie zaproszenie dla władz Iranu. Szef polskiej dyplomacji zaprzeczył podawanym przez dziennik „The Wall Street Journal” informacjom, że Amerykanie mogą odwołać konferencję na skutek niewielkiej liczby potwierdzonych gości.

Wcześniej władze Niemiec, a także szefowa unijnej dyplomacji, zapowiedziały, że nie wezmą udziału w spotkaniu w Warszawie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej