Alwernia: milionowe straty po pożarze klasztoru

Straż pożarna ustala przyczyny pożaru zabytkowego klasztoru w Alwerni w Małopolsce, pochodzącego z 1616 r. W niedzielę wieczorem spłonęła duża część dachu nad budynkiem mieszkalnym i fragment nad kościołem. Ogień zniszczył również małą wieżę. W pożarze nikt nie ucierpiał.

Pożar wybuchł w rejonie kotłowni i przedostał na poddasze. Spłonęło ok. tysiąca metrów kwadratowych dachu nad budynkiem mieszkalnym i częścią kościoła. W trakcie akcji gaśniczej ewakuowano ośmiu zakonników.

Straż pożarna ustala przyczyny pożaru klasztoru oo. bernardynów.

Straty – według wstępnych szacunków – mogą wynosić kilkanaście milionów złotych. Część kościelna nie została naruszona przez płomienie. – Akcja była bardzo trudna. Mieliśmy problemy z dotarciem do miejsca pożaru oraz z zaopatrzeniem w wodę. Wodą była dowożona beczkowozami. Strażacy pracowali na zewnątrz i wewnątrz budynku, ponieważ woda spływała po dachu. W akcji uczestniczyło 150 strażaków – powiedział rzecznik małopolskiej straży pożarnej Andrzej Siekanka.

Klasztor w Alwerni (pow. chrzanowski) powstał w 1616 r. z inicjatywy Krzysztofa Korycińskiego, właściciela pobliskich dóbr. Jego pierwowzór znajduje się we Włoszech, w Toskanii; to góra La Verna, na której św. Franciszek często spędzał czas na modlitwie i poście, i gdzie w 1224 r. otrzymał stygmaty.

Samorząd województwa małopolskiego zamierza wesprzeć odbudowę klasztoru. Miejsce pożaru oglądał w poniedziałek członek Zarządu Województwa Małopolskiego Witold Latusek. Według niego „najpierw trzeba zabezpieczyć uszkodzone obiekty, aby nie doszło do dalszych zniszczeń, a potem przystąpić do oszacowania strat, przygotowania dokumentacji i odbudowy”.

W przyszłym tygodniu zarząd województwa przedstawi sejmikowi projekt uchwały w sprawie udzielenia dotacji na prowadzenie niezbędnych prac przy zniszczonym zabytku – zapowiedział.

Alwernia znana jest jako miejsce kultu obrazu Pana Jezusa „Ecce Homo”, czczonego tu jako ikona Miłosierdzia Bożego. Do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Alwerni przybywają liczne pielgrzymki z okolicy, zwłaszcza z Górnego Śląska.

źródło:
Zobacz więcej