RAPORT

Tusk kontra Tusk

Wiktor Janukowycz uznany winnym zdrady ojczyzny. „Zostało to udowodnione”

Sąd uznał winę byłego prezydenta Ukrainy (fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO)
Sąd uznał winę byłego prezydenta Ukrainy (fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO)

Sąd kijowskiej dzielnicy Obołoń uznał byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza za zdrajcę ojczyzny. Polityk ukrywa się przed ukraińskim wymiarem sprawiedliwości w Rosji. Prokuratura żądała dla niego 15 lat więzienia, ostatecznie został skazany zaocznie na 13 lat pozbawienia wolności.

Janukowycz unieruchomiony po urazie kręgosłupa

Wiktor Janukowycz jest unieruchomiony po ciężkiej kontuzji kręgosłupa. Zbiegły do Rosji, były prezydent Ukrainy nie wygłosi mowy końcowej w...

zobacz więcej

Odczytywanie wyroku w sprawie toczącej się od maja 2017 roku rozpoczęło się w czwartek rano. Janukowycz jest oskarżony o zdradę stanu, a także o pomoc w prowadzeniu wojny napastniczej i naruszenie integralności terytorialnej państwa.

– Bez względu na to, że oskarżony nie przyznaje się do winy, po wysłuchaniu zeznań świadków, zapoznaniu się z wnioskami ekspertów, dokumentami i dowodami rzeczowymi, ocenie dowodów oskarżenia i świadków, sąd uważa, że wina oskarżonego została udowodniona – ogłosił sędzia.

Apel do Putina

Prokuratura domagała się dla Janukowycza 15 lat pozbawienia wolności. Podstawą do oskarżenia byłego prezydenta jest jego apel do Władimira Putina w 2014 roku. Wezwał on wtedy do wprowadzenia rosyjskich wojsk na Ukrainę.

Polityk nie uczestniczył w rozprawach i sądzony był zaocznie. W czwartek został skazany na 13 lat więzienia. Nie skorzystał z prawa do zeznawania za pośrednictwem łącza wideo. Według adwokata, oskarżony jest po operacji i przechodzi rehabilitację.

W listopadzie ubiegłego roku rosyjskie media informowały, że Janukowycz jest hospitalizowany w Moskwie „w pozycji leżącej, z podejrzeniem urazu kręgosłupa i kolana”, którego miał doznać podczas gry w tenisa. Ukraiński sąd pozwolił oskarżonemu wygłosić swoje ostatnie słowo ze szpitalnego łóżka, ale polityk odmówił.

Proces Janukowycza jest wynikiem wydarzeń na kijowskim Majdanie Niepodległości z przełomu 2013 i 2014 roku. 21 listopada 2013 roku, gdy ówczesne władze Ukrainy ogłosiły, że odkładają podpisanie umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską, rozpoczęły się tam protesty zwolenników integracji europejskiej.

W wyniku brutalnych działań sił bezpieczeństwa przeciwko demonstrantom pokojowe początkowo wiece przekształciły się w demonstracje przeciwko ekipie Janukowycza. W walkach ulicznych zginęło ponad 100 osób. W następstwie protestów w lutym 2014 roku Janukowycz zbiegł do Rosji, gdzie przebywa do dziś.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej