RAPORT

Kampania 2020

Meteoryt uderzył w Księżyc podczas zaćmienia. Pojawiło się nagranie

„Takie zderzenia mają miejsce regularnie, a podczas zaćmienia łatwiej je zarejestrować” (fot.Paweł Krzyszkowski / Twoje INFO)

Pasjonat fotografii Paweł Krzyszkowski z Opola przesłał portalowi tvp.info zdjęcie nowego krateru na Księżycu, powstałego po uderzeniu meteorytu. – Takie zderzenia mają miejsce regularnie, a podczas zaćmienia łatwiej je zarejestrować – powiedział w rozmowie z portalem tvp.info astronom dr Kamil Deresz z Centrum Nauki Kopernik.

Księżyc dowodem, że asteroidy licznie uderzały w Ziemię

Na powierzchni Księżyca widać, jak na dłoni, ślady uderzeń asteroid. Może to pomóc w rekonstrukcji dziejów naszej planety – informują naukowcy na...

zobacz więcej

„Fotografia została wykonana w dniu 22.01.2019 r. o godz. 21.50 bez lampy i statywu. Na zdjęciu na godzinie czwartej widać uderzenie meteorytu w Księżyc i powstanie nowego krateru” – napisał nasz czytelnik. Dodał, że często fotografuje Księżyc, gdy znajduje się on w pełni i podczas zaćmienia.

– W odróżnieniu od Ziemi Księżyc nie ma atmosfery, płynącej wody, więc wszystkie uderzenia, nawet najmniejszych ciał, powodują powstanie kraterów uderzeniowych. Mogą one przetrwać tysiące, miliony, miliardy lat, dzięki czemu dzisiaj możemy dowiadywać się o historii Księżyca i Ziemi – powiedział w rozmowie z portalem tvp.info astronom dr Kamil Deresz z Centrum Nauki Kopernik.

źródło:
Zobacz więcej