Były pierwszy minister Szkocji oskarżony o przestępstwa seksualne

Alex Salmond zapewnia, że jest niewinny (fot. PAP/EPA/ANDY RAIN)

64-letni były pierwszy minister (szef autonomicznego rządu) Szkocji Alex Salmond został aresztowany przez policję. W czwartek po południu usłyszał szereg zarzutów związanych z przestępstwami seksualnymi.

Seksafera w amerykańskim Kongresie. Znany polityk rezygnuje

Skandal obyczajowy w USA zatacza coraz szersze kręgi. Już dawno wykroczył poza Hollywood; teraz dotarł do Kongresu. John Conyers z Partii...

zobacz więcej

Dwa tygodnie temu Salmond wygrał sądowy spór ze szkockim rządem, który w styczniu zeszłego roku wszczął przeciwko niemu dochodzenie w związku z podejrzeniem molestowania dwóch kobiet w 2013 r. W tym czasie pełnił funkcję pierwszego ministra.

Sąd oddalił ten zarzut, bowiem zeznano, że na kilka tygodni przed złożeniem zawiadomienia o przestępstwie obie kobiety rozmawiały z rządowym śledczym. Zdaniem sądu postępowanie przeciwko Salmondowi było nielegalne i „nacechowane wyraźną stronniczością”.

W czwartek polityk został zatrzymany i oskarżony o 14 przestępstw, w tym m.in. dziewięć napaści seksualnych, dwie próby gwałtów na kobietach oraz nieobyczjne zachowanie.

64-latek stanął przed sądem i oświadczył, że „nie jest winnym żadnych działań kryminalnych”. Podkreślił, że „będzie bronił swojego imienia”.

Salmond nie zajmuje obecnie żadnego stanowiska publicznego po tym, jak w przedterminowych wyborach parlamentarnych z 2017 r. stracił swój mandat w brytyjskiej Izbie Gmin. Ostatnio prowadził cotygodniowy program w telewizji Russia Today będącej tubą propagandową Kremla.

źródło:
Zobacz więcej