Błaszczak: W piątek podpiszę umowę na dostawę śmigłowców dla wojsk specjalnych

– Jutro w Mielcu podpiszę umowę z Polskimi Zakładami Lotniczymi na dostawę śmigłowców dla wojsk specjalnych. To będzie pierwszy komponent związany z potrzebami wojsk specjalnych – powiedział w „Kwadransie politycznym” w TVP 1 szef MON Mariusz Błaszczak.

MON podnosi zarobki żołnierzy. To najwyższe podwyżki od lat

Od 1 lutego z wyrównaniem od 1 stycznia żołnierze Wojska Polskiego otrzymają wyższe wynagrodzenia. To efekt podpisanego przez Ministra Obrony...

zobacz więcej

Chodzi o śmigłowce Black Hawk. Minister Błaszczak podkreślił, że to polscy pracownicy będą je produkowali. – Rozpoczynamy proces związany z wyposażeniem sił powietrznych naszego kraju w nowoczesny sprzęt – mówił w TVP 1.

Podpisanie w Mielcu umowy z Polskimi Zakładami Lotniczymi na dostawę śmigłowców dla wojsk specjalnych to pierwszy komponent związany z potrzebami wojsk specjalnych.

– Ale trwa także przetarg na dostarczenie śmigłowców dla marynarki Wojennej. Jest też kwestia związana ze śmigłowcami szturmowymi. To jest cały program – mówił minister obrony.WOT i Wojska Lądowe otrzymają nowe, lekkie moździerze

Podpisano umowę na dostawę 780 lekkich moździerzy piechoty, które trafią do Wojsk Obrony Terytorialnej i Wojsk Lądowych. Wartość umowy to ponad 31...

zobacz więcej

– Ten zakup będzie się odbywał w procedurze przewidzianej prawem. Chodzi o potrzeby operacyjne wojsk specjalnych. To jest procedura, która jest skuteczna jeśli chodzi możliwość pozyskania nowoczesnego sprzętu dla Wojska Polskiego – wyjaśnił gość programu.

Błaszczak mówił też o wzroście pensji w wojsku. Podkreślił, że podwyższona wypłata będzie już 1 lutego z wyrównaniem od 1 stycznia 2019 r.

– Najwyższe podwyżki będą w grupach szeregowych. To jest prawie 15 proc. W grupie podoficerów to ponad 11 proc. I w grupie oficerów młodszych ponad 10 proc. – poinformował i wyjaśnił, że najwyższe są w tych grupach ponieważ wstępujący do wojsko obejmują właśnie te stanowiska. Szefowi MON zależało, żeby wynagrodzenie nowego żołnierza zaczynającego swoją karierę nie było niższe niż w gospodarce.

źródło:
Zobacz więcej