Premier Morawiecki w BBC: Najlepszy wariant to decyzja Brytyjczyków o pozostaniu w UE

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May i premier Polski Mateusz Morawiecki (fot. arch.PAP/Rafał Guz)

– Najlepszym scenariuszem w sprawie brexitu byłby ten, gdyby Brytyjczycy zdecydowali o pozostaniu swego kraju w Unii Europejskiej – powiedział premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla telewizji BBC.

Czechy: Ustawa o prawach Brytyjczyków na wypadek twardego brexitu

Czeska Izba Poselska uchwaliła ustawę, na mocy której w razie twardego brexitu Brytyjczycy mieliby w Republice Czeskiej do końca 2020 r. w...

zobacz więcej

Zapytany przez dziennikarza brytyjskiej stacji, czy ponowne otwarcie negocjacji między stroną brytyjską a UE byłoby dobrym pomysłem, szef polskiego rządu podkreślił, że rozmowy w tej sprawie dopiero niedawno się zakończyły.

– Na tym etapie nie ma powrotu. Do (głównego negocjatora UE w sprawie brexitu - red.) Michela Barniera należy decyzja, co z tym teraz zrobić. Najlepszy scenariusz byłby taki, że to naród brytyjski zdecydowałby o pozostaniu Zjednoczonego Królestwa jako części Unii Europejskiej – powiedział Morawiecki, który przebywa w Davos na Światowym Forum Ekonomicznym.

Jak dodał, podobnie jak kanclerz Niemiec Angela Merkel uważa, iż „do ostatniego dnia trzeba walczyć o kompromis”.

Wielka Brytania szykuje się do brexitu. Ruszyły testy systemu rejestracji obywateli UE

Brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych uruchomiło publiczne testy systemu służącego do rejestracji 3,5 mln obywateli państw Unii Europejskiej...

zobacz więcej

Premier nie zgodził się z opinią, że może to oznaczać wyłamywanie się ze wspólnego unijnego frontu w sprawie brexitu.

– Zdecydowanie tak bym tego nie nazwał. Wskazałbym, że obecnie opcją domyślną jest brexit bez porozumienia (z UE) (...) – zaznaczył polski premier.

– Bądźmy możliwie kreatywni, elastyczni, ale piłka jest teraz po stronie premier (Wielkiej Brytanii Theresy) May – dodał.

Na pytanie, czy w negocjacjach UE „gnębiła” stronę brytyjską, Morawiecki przyznał, że „mogły paść ostre słowa”, ale też że „obie strony bywały chwilami bardzo stanowcze”.

Dziennikarz BBC zapytał premiera także o jego informacje na temat Polaków na stałe powracających z Wielkiej Brytanii do kraju.

– Coraz więcej Polaków wraca i to mnie bardzo cieszy – powiedział Morawiecki.

– Mamy najniższy poziom bezrobocia, wzrost gospodarczy w wysokości 5,5 proc. PKB - jeden z najwyższych w UE, mam więc nadzieję, że do Polski wróci wielu, wielu (Polaków – przyp. red.) – wskazał.

„FT”: Jeśli brytyjskie władze zawiodą, konieczne drugie referendum w sprawie brexitu

Jeśli ani rząd, ani parlament Wielkiej Brytanii nie zdołają znaleźć sposobu na przeprowadzenie uporządkowanego brexitu, konieczne będzie rozpisanie...

zobacz więcej

Zaznaczył jednocześnie, że jest „niezwykle ważne” zapewnienie, by dla Polaków decydujących się na pozostanie w Wielkiej Brytanii „wszystkie systemy opieki społecznej i warunki pozostały takie, jak obecnie”.

Brytyjska Izba Gmin zagłosowała 15 stycznia przeciw proponowanej przez rząd May umowie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. W razie braku większości dla tego porozumienia lub jakiegokolwiek alternatywnego rozwiązania, na mocy procedury wyjścia opisanej w art. 50 traktatu o UE, Wielka Brytania automatycznie opuści Wspólnotę bez umowy o północy z 29 na 30 marca.

Wśród możliwych scenariuszy wyjścia z impasu są m.in.: powtórzenie głosowania w parlamencie po uzyskaniu dalszych zapewnień politycznych ze strony UE, przedłużenie procedury wyjścia ze Wspólnoty na mocy art. 50 traktatu, wyjście z UE bez umowy, organizacja drugiego referendum lub rozpisanie przedterminowych wyborów parlamentarnych.

W poniedziałek szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz przedstawił propozycję, zgodnie z którą jedna z najbardziej kontrowersyjnych kwestii w rozmowach – tzw. backstop (awaryjny mechanizm, który ma pomóc uniknąć powrotu twardej granicy między pozostającą w UE Irlandią a należącą do Wielkiej Brytanii Irlandią Północną) - byłby tymczasowy. Miałoby to przełamać obecny impas.

Do propozycji krytycznie odniósł się m.in. wicepremier i szef MSZ Irlandii Simon Coveney, a brytyjskie i irlandzkie media oceniły wypowiedź Czaputowicza jako „wyłamanie się z linii UE” w sprawie Irlandii, ujawniające podziały wewnątrz Wspólnoty.

źródło:
Zobacz więcej