
Udało się zidentyfikować nowe geny związane z rozwojem zwyrodnienia plamki AMD – informuje pismo „Clinical Epigenetics”.
Na całym świecie, w tym również w Polsce, wzrasta zachorowalność na nowotwory przewodu pokarmowego; na raka jelita grubego coraz częściej chorują...
zobacz więcej
Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD) najczęściej dotyka ludzi po 60. roku życia. Liczba chorych na całym świecie przekracza 200 mln.
Proces chorobowy dotyczy plamki żółtej – części siatkówki oka, która odpowiada za centralne, ostre widzenie. Bardzo obniża się jakość życia – utrudnione jest dostrzeganie szczegółów, rozpoznawanie twarzy i czytanie.
Mimo wielu badań nadal nie wiadomo, jaka jest przyczyna AMD.
Zespół dr. Louise Porter z University of Liverpool zidentyfikował geny, które mogą być celem dla opracowania nowych metod leczenia. Na razie nie można pomóc około 85 proc. osób z najczęściej występującą, „suchą” postacią AMD.
Naukowcy wykorzystali komórki pochodzące z oczu 44 osób z suchą postacią AMD, aby sprawdzić w nich poziom metylacji DNA – chemiczną zmianę, na którą może wpływać płeć, wiek, palenie i dieta – i przyjrzeli się zmianom genów występujących w zwyrodnieniu plamki związanym z wiekiem. W ten sposób byli w stanie zidentyfikować zmiany w konkretnych genach, które wcześniej nie były wiązane z tym schorzeniem.